Urzędy skarbowe ograniczają "bezpośredni kontakt z urzędnikami"

Pieniądze

tvn24Jurek o kontakcie z urzędami skarbowymi

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronowirusa, od piątku 13 marca do 27 marca 2020 roku urzędy skarbowe będą zamknięte. - W tym momencie takich sytuacji jak stawiennictwo osobiste nie będzie. Będziemy te kwestie przekładać na późniejsze terminy - powiedział na antenie TVN24 rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Kontakt z fiskusem będzie możliwy przez telefon bądź internet.

- Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa zdecydowaliśmy się na czasowe ograniczenie dostępu do urzędów skarbowych w całej Polsce. Potrwa ono od 13 do 27 marca 2020 roku - powiedziała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.

Zaznaczyła, że kontakt z fiskusem będzie możliwy, ale nie osobiście w urzędzie. - Zachęcamy do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z KAS - dodała.

Jak złożyć dokumenty papierowe?

Rzecznik MF wyjaśnił też, co zrobić w sytuacji, gdy dokumenty trzeba będzie złożyć osobiście w formie papierowej.

- W tym momencie w urzędach skarbowych jest ograniczony bezpośredni kontakt z urzędnikami. Proszę pamiętać, że przed każdym urzędem skarbowym - na zewnątrz lub w środku - znajduje się specjalna urna, skrzynia, gdzie można te dokumenty umieszczać i one zostaną przyjęte, bo urzędy skarbowe pracują. Pracownicy są wewnątrz i te dokumenty będą w tej formie przyjmowane - powiedział Jurek.

Kanały komunikacji

KAS apeluje o korzystanie z e-usług oraz kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. Administracja skarbowa przypomina, że Twój e-PIT i e-Deklaracje, dostępne na portalu podatki.gov.pl, pozwalają na rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym.

KAS zachęca też, by w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się telefonicznie ze swoim urzędem skarbowym – wykaz numerów dostępny jest stronach urzędów. Dodano, że podatki można rozliczyć na dwa sposoby: on-line poprzez Twój e-PIT, e-Deklaracje, e-PUAP.

"W urzędzie – poprzez wrzucenie deklaracji, pism, innych dokumentów do wystawionych urn. W tym przypadku bez potwierdzenia wpływu do urzędu" - dodano.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Autor: kris / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24