Ropa najdroższa od kilku miesięcy

Autor:
mb
Źródło:
PAP
"Szczepionka trafi do każdego kraju Unii, kryterium podziału będzie liczba ludności"
"Szczepionka trafi do każdego kraju Unii, kryterium podziału będzie liczba ludności"TVN24
wideo 2/4
TVN24"Szczepionka trafi do każdego kraju Unii, kryterium podziału będzie liczba ludności"

Ceny ropy rosną i znalazły się na poziomach niewidzianych od kilku miesięcy. Rynki opanował optymizm, że w najbliższych tygodniach może zostać wprowadzona szczepionka na COVID-19. Inwestorów cieszą także informacje o rozpoczęciu procesu przekazywania władzy w USA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

We wtorek o poranku baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku była wyceniana na 43,59 dolara, po wzroście ceny o 1,23 procent. Ropa WTI znalazła się na najwyższych poziomach od sierpnia tego roku.

Ropa Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie była wyceniana po 46,58 dolara za baryłkę, wyżej o 1,13 procent. Cena była najwyższa od marca tego roku.

ROPA (WTI)
ROPA (BRENT)

NOTOWANIA INNYCH SUROWCÓW

Optymizm jest również widoczny na azjatyckich giełdach. W Japonii Nikkei 225 zamknął notowania 2,50 procent nad kreską. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI ze zwyżką o 0,58 procent. Wyjątkiem są Chiny, indeks SCI spadł 0,48 procent.

Szczepionka na koronawirusa

Już w przyszłym miesiącu może zostać wprowadzona szczepionka na COVID-19.

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że szczepionka na COVID-19 - opracowana przez tę firmę i Uniwersytet Oxfordzki - jest skuteczna średnio w 70 procentach, ale dawkując ją niestandardowo, można podnieść tę skuteczność do 90 procent. AstraZeneca zapowiedziała, że do końca roku wyprodukuje 4 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Dodatkowe 40 mln dawek ma być gotowych do końca pierwszego kwartału 2021 roku.

- Szczepionka AstraZeneca na COVID-19 to naprawdę wielka sprawa, ponieważ większość rynków rozwiniętych będzie w stanie uodpornić do wiosny swoje najbardziej zagrożone grupy - powiedział Stephen Innes, główny strateg rynkowy w Axi.

To trzecia zachodnia szczepionka, która dała pozytywne wyniki - poprzednie opracowały amerykański koncern Pfizer wraz z niemiecką formą biotechnologiczną BioNTech oraz amerykańska firma Moderna.

- Stały wzrost liczby zachorowań na koronawirusa w USA i innych krajach już od pewnego czasu jest głównym źródłem niepewności dla rynków ropy - dodał.

Inwestorów optymizmem napawa też fakt, że w USA rozpoczyna się przejmowanie władzy przez nową administrację prezydenta elekta Joe Bidena.

Na rynkach pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że była szefowa Fed Janet Yellen może zostać nominowana na stanowisko sekretarza skarbu USA. Yellen była prezesem Rezerwy Federalnej w latach 2014-2018, kiedy amerykańska gospodarka notowała solidne wzrosty, stopy procentowe były na niskim poziomie, a S&P 500 zyskał prawie 60 procent.

Inwestorzy czekają też na ustalenia Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i innych producentów surowca, czyli OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy od początku 2021 roku. Pod koniec listopada odbędzie się spotkanie krajów kartelu i jego sojuszników. Producenci z OPEC+ zdecydują, czy opóźnią złagodzenie cięć produkcji ropy planowane wstępnie na początek 2021 roku.

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości