TVN24 Biznes | Pieniądze

Niemal jedna trzecia kierunków niedostępna dla turystów. "Najgorszy rok w historii turystyki" – raport

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
red.
Źródło:
PAP
Kontrole na przejściach granicznych z Czechami i Słowacją (wideo z marca 2021)
Kontrole na przejściach granicznych z Czechami i Słowacją (wideo z marca 2021)TVN24
wideo 2/5
TVN24Kontrole na przejściach granicznych z Czechami i Słowacją

Pandemia wciąż odciska piętno na globalnej turystyce. Prawie jedna trzecia kierunków na całym świecie jest całkowicie zamknięta dla podróżujących - wynika z raportu UNWTO - Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych.

Gdy w ubiegłym roku rządy zaczęły łagodzić ograniczenia w podróżowaniu, "pojawienie się nowych wariantów wirusa" i "poważna sytuacja epidemiczna", odwróciły ten trend – podano w raporcie organizacji mającej swą siedzibę w Madrycie.

"Ograniczenia stanowią tylko część rozwiązania"

Na początku lutego 2021 roku 69 z 217 najbardziej popularnych na świecie kierunków turystycznych, czyli 32 procent, było całkowicie zamkniętych, w tym 30 w Azji i na Pacyfiku, 15 w Europie i 11 w Afryce. Oznacza to spadek w porównaniu z najszerszym zamknięciem granic w maju 2020 roku, gdy 75 procent destynacji na całym świecie zostało całkowicie zamkniętych, lecz wzrost od listopada, gdy zamknięto jedynie 27 proc. miejsc docelowych turystyki.

UNWTO zwróciła uwagę na "bardziej zniuansowane, oparte na dowodach i stopniu ryzyka podejście" do ograniczeń w podróżowaniu, takich jak wymóg, aby zagraniczni turyści po przylocie przedstawiali negatywny wynik testu na koronawirusa.

34 procent kierunków na całym świecie jest częściowo zamkniętych dla turystów, a prawie jedna trzecia (32 procent) destynacji wymaga obecnie przedstawienia wyników "testu PCR lub testu antygenowego" po przybyciu, któremu często towarzyszy kwarantanna.

- Ograniczenia w podróżowaniu były szeroko stosowane w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Teraz, gdy staramy się ożywić turystykę, musimy przyznać, że ograniczenia stanowią tylko część rozwiązania – podkreślił w komunikacie dyrektor UNWTO Zurab Polilikaszwili.

"Najgorszy rok w historii turystyki"

2020 był "najgorszym rokiem w historii turystyki" na świecie – podaje UNWTO. Liczba turystów była mniejsza o 74 procent w porównaniu z rokiem 2019, czyli prawie o miliard.

Pandemia wygenerowała w ubiegłym roku straty branży turystycznej w wysokości 1,3 biliona dolarów, co stanowi niedobór 11 razy większy niż podczas światowego kryzysu finansowego w 2009 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości