TVN24 Biznes | Pieniądze

Więcej pieniędzy dla LOT-u. Przewoźnik zawarł umowę z bankiem

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Sasin:  PLL LOT będą wymagały wsparcia ze strony państwa
Sasin: PLL LOT będą wymagały wsparcia ze strony państwaTVN24
wideo 2/6
TVN24Sasin: PLL LOT będą wymagały wsparcia ze strony państwa

Bank Ochrony Środowiska podpisał z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT aneks do umowy kredytowej zwiększający dostępny poziom finansowania do łącznej kwoty 220 milionów złotych. Decyzja ma związek z sytuacją finansową, w jakiej znalazł się narodowy przewoźnik w wyniku pandemii COVID-19.

Zarząd Banku Ochrony Środowiska poinformował w raporcie giełdowym o "zawarciu znaczącej umowy z PLL LOT S.A.". Aneks do umowy kredytowej zawartej z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT został podpisany w środę. Aneks przewiduje zwiększenie dostępnego poziomu finansowania do łącznej kwoty 220 milionów złotych z jednoczesnym skróceniem okresu finansowania do 31 grudnia 2020 roku.

Jak podano, "udzielony kredyt jest przeznaczony na finansowanie bieżących potrzeb gospodarczych powstałych w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i sytuacją finansową, w jakiej znalazły się PLL LOT w wyniku tej pandemii".

Wyjaśniono, że zabezpieczeniem wyżej wymienionego kredytu, oprócz standardowego pakietu zabezpieczeń stosowanego w banku, jest kaucja środków pieniężnych w złotych ustanowiona przez podmiot trzeci w trybie art. 102 prawa bankowego do wysokości 90 procent kwoty kredytu. "Oprocentowanie kredytu obrotowego oparte jest na stawce WIBOR powiększonej o marżę Banku. Warunki cenowe kredytu nie odbiegają od warunków rynkowych dla tego typu transakcji" - czytamy w komunikacie.

Zarząd BOŚ poinformował, że "uruchomienie finansowania uwarunkowane jest spełnieniem przez kredytobiorcę warunków wykorzystania".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Pomoc publiczna dla LOT

Zarząd PLL LOT poinformował w sprawozdaniu finansowym opublikowanym w ubiegłym tygodniu, że planuje pozyskanie pomocy publicznej na łączną kwotę około 1 miliarda euro.

Jak pisaliśmy we wtorek, Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły do Ministerstwa Aktywów Państwowych wniosek w sprawie udzielenia pomocy publicznej. Informację przekazał TVN24 rzecznik ministerstwa Karol Manys. Nie wiadomo jednak, o jakie wsparcie LOT ubiega się w najnowszym wniosku.

Biuro prasowe narodowego przewoźnika w przesłanej nam odpowiedzi poinformowało, że "kwestia pomocy publicznej dla PLL LOT jest w chwili obecnej przedmiotem prac Zarządu PLL LOT oraz nadzoru właścicielskiego".

Jak zapewniono, spółka będzie informować o decyzjach, które będą zapadać w tej sprawie. "Obserwując otoczenie konkurencyjne, oraz patrząc na kondycję branży i deklaracje przedstawicieli Komisji Europejskiej wierzymy, że decyzja odnośnie wsparcia dla PLL LOT będzie pozytywna" - dodali przedstawiciele linii lotniczej.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości