TVN24 Biznes | Pieniądze

"Zostałeś wytypowany do kwarantanny domowej". Nowe oszustwo

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

Przedstawiciele rządu zablokowali domenę podszywającą się pod aplikację Kwarantanna Domowa. Oszuści w SMS-ach z fałszywą informacją zachęcali do pobrania złośliwego oprogramowania, które mogło posłużyć do kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych.

Jak możemy przeczytać na rządowych stronach Kwarantanna Domowa, to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Program umożliwia m.in. potwierdzenie miejsca odbywania kwarantanny.

"Instalacja oraz używanie aplikacji jest ustawowym obowiązkiem osób, które zobowiązane są do poddania się kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2" - wyjaśniono.

Tę sytuację postanowili wykorzystać oszuści, którzy od początku tygodnia wysyłali SMS-y o skierowaniu na kwaratannę. Jako pierwszy o sprawie napisał branżowy portal niebezpiecznik.pl.

Oszustwo "na kwarantannę"

"Zostales wytypowany do kwarantanny domowej. Pobierz aplikacje aby sprawdzic nastepna wizyte policji" - mogliśmy przeczytać w treści SMS-a (pisownia oryginalna). Do wiadomości był też dołączony link.

Przedstawiciele Niebezpiecznika wskazali, że po kliknięciu w link w telefonie z systemem Android wyświetlała się strona przypominająca prawdziwy sklep Google Play z widokiem na prawdziwą aplikację Kwarantanna Domowa. Kliknięcie w link do pobrania powodowało jednak pobranie aplikacji podstawionej przez oszustów. Jak zaznaczono, złośliwa aplikacja miała na celu kradzież pieniędzy z rachunków bankowych.

Przedstawiciele KPRM poinformowali na Twitterze, że "fałszywa domena podszywająca się pod #KwarantannaDomowa została zablokowana o godz. 9:49". "Zachęcamy do zgłaszania podobnych incydentów do CERT Polska" - dodali.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości