TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowe środki na walkę ze skutkami pandemii. Jest porozumienie polityczne

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL/kwoj
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o pomocy dla firm
Mateusz Morawiecki o pomocy dla firmTVN24
wideo 2/8
TVN24Mateusz Morawiecki o pomocy dla firm

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła porozumienie polityczne w sprawie pakietu "Wsparcie na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy" (REACT-EU). Chodzi o 47,5 miliarda euro wsparcia finansowego w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19. Inicjatywa ma wejść w życie od początku przyszłego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Z zadowoleniem przyjęłam porozumienie polityczne w sprawie REACT-EU. Polityka spójności od samego początku znajduje się w centrum walki z pandemią dzięki inicjatywom inwestycyjnym w odpowiedzi na koronawirusa" - powiedziała, cytowana w komunikacie, unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira. Chodzi o porozumienie polityczne między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE w Radzie.

Ferreira zauważyła, iż "ta nowa inicjatywa stanowi kolejny krok we wspieraniu odbudowy państw członkowskich, zapewniając dodatkowe środki finansowe na wypełnienie luki między pierwszą reakcją na sytuacje nadzwyczajne, a długoterminowym ożywieniem gospodarki, wspieranym w okresie programowania 2021-2027".

"Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić sprawiedliwe i spójne ożywienie gospodarcze" - podkreśliła unijna komisarz.

REACT-EU to propozycja Komisji, mająca na celu zaradzenie skutkom gospodarczym pandemii COVID-19, w postaci zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów, regulującego obecny okres programowania w ramach polityki spójności. "Przyczyni się ona do trwałej, ekologicznej i cyfrowej odbudowy gospodarki poprzez dodanie do istniejących programów polityki spójności nowych, dodatkowych zasobów" - czytamy.

REACT-EU na walkę ze skutkami pandemii

Parlament Europejski i prezydencja niemiecka osiągnęły w środę wstępne porozumienie w sprawie REACT-EU. Program zapewni 47,5 mld euro w ciągu najbliższych dwóch lat. Środki zostaną udostępnione za pośrednictwem funduszy strukturalnych UE, przy czym 37,5 mld euro zostanie przeznaczone na 2021 rok, a 10 mld euro - na 2022 rok.

Środki zostaną przydzielone przy udziale władz lokalnych i regionalnych, a także odpowiednich organów, reprezentujących społeczeństwo obywatelskie i partnerów społecznych.

Inwestycje będą koncentrować się na sektorach najbardziej dotkniętych skutkami ekonomicznymi pandemii. Podział zasobów zostanie określony przez Komisję na późniejszym etapie w drodze aktów wykonawczych.

Porozumienie wymaga poparcia Parlamentu Europejskiego i Rady. Według KE inicjatywa REACT-EU powinna wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. "Pierwsze wnioski dotyczące zmian w programach i nowych specjalnych programów mających na celu przydzielenie dodatkowych zasobów spodziewane są w pierwszym kwartale 2021 roku" - czytamy.

Autor:mb/ToL/kwoj

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości