Pomoc dla zamykanych branż. Wicepremier zapowiada "konkretne rozwiązania"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o pomocy dla zamykanych branż
Mateusz Morawiecki o pomocy dla zamykanych branżTVN24
wideo 2/4
TVN24Mateusz Morawiecki o pomocy dla zamykanych branż

Wsparcie dla branż dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 - to główny temat piątkowego posiedzenia Gospodarczego Sztabu Kryzysowego. Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Na najbliższy poniedziałek zapowiedziano rozmowy z przedstawicielami branży weselnej i fitness.

W spotkaniu wzięli udział także wicepremierzy Jarosław Gowin i Jacek Sasin, minister finansów Tadeusz Kościński, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny, szef Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski oraz rzecznik rządu Piotr Mueller.

OGLĄDAJ TVN24

Pomoc dla branż

Rzecznik rządu przekazał, że "spotkanie poświęcone było m.in. instrumentom i dodatkowym formom wsparcia dla przedsiębiorców z branż, które mają ograniczone możliwości dochodowe w wyniku pandemii COVID-19 i wprowadzonymi w związku z tym zasadami bezpieczeństwa".

"Sztab pracuje nad systemem wsparcia i zapewnieniem utrzymania miejsc pracy osób zatrudnionych w tych branżach. Informacje o nowych możliwościach dla firm zostaną przedstawione w ciągu najbliższych dni" - dodał Piotr Mueller.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował we wpisie na Twitterze, że jego resort "jest już w kontakcie z przedstawicielami branż dotkniętych ostatnimi obostrzeniami". "Po serii konsultacji z interesariuszami w przyszłym tygodniu zaproponujemy konkretne rozwiązania pomocowe" - zapewnił wicepremier.

Nowe tarcze?

Premier Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej był pytany o pomoc dla zamykanych branż. Szef rządu zapewnił, że w odniesieniu do branż najbardziej dotkniętych ostatnimi obostrzeniami będą prowadzone działania mające na celu ich wsparcie.

- W odniesieniu do pewnych, najbardziej dotkniętych branż będą takie działania również prowadzone. Zwłaszcza że są branże, które już teraz, od tego momentu, będą w trudniejszym położeniu niż inne. To są takie branże jak turystyczna, restauracyjna, gastronomiczna. Będziemy z tymi branżami dyskutować, w jaki sposób w najbliższych kilku miesiącach - do czasu lekarstwa bądź szczepionki - przetrwać w najlepszym możliwym kształcie dla gospodarki - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Rzecznik rządu przypomniał w piątkowym komunikacie, że od początku pandemii rząd przygotował i wdrożył instrumenty tak zwanej Tarczy Antykryzysowej i tak zwanej Tarczy Finansowej, które łącznie dały wsparcie przedsiębiorcom w kwocie blisko 150 miliardów złotych.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości