Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wiadomo, od kiedy

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o dodatkowym zasiłku opiekuńczymTVN24
wideo 2/3
TVN24Mateusz Morawiecki o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Wraz z rozszerzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych powraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w czwartek w Dzienniku Ustaw. Dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał od 9 do 29 listopada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Rząd zdecydował o rozszerzeniu nauki zdalnej o klasy 1-3, czyli tak zwaną edukację wczesnoszkolną i równoczesnym przedłużeniu tej formy nauki dla wszystkich uczniów do 29 listopada. Przedszkola pozostaną otwarte. W związku z tą decyzją premier Mateusz Morawiecki zapowiadał powrót dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

- Zasiłki będą przyznane na takich zasadach jak wiosną, czyli te wszystkie reguły są znane państwu - powiedział szef rządu na środowej konferencji prasowej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W rozporządzeniu, które opublikowano w czwartek w Dzienniku Ustaw, przyznano prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 21 dni, od 9 do 29 listopada tego roku. Dodatkowy zasiłek był dostępny już wcześniej.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Z dodatkowego zasiłku będzie mógł skorzystać ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekuje się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.

Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę - na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN