Stopy procentowe w dół. Pierwsza taka zmiana od pięciu lat

[object Object]
Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę?tvn24bis
wideo 2/3

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła referencyjną stopę procentową NBP o 50 punktów bazowych do 1,0 proc. w skali rocznej. To pierwsza zmiana od marca 2015 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Stopa lombardowa została obniżona o 1 punkt procentowy do 1,5 procent, stopa redyskonta weksli - o 0,7 punktu procentowego do 1,05 procent, natomiast stopa depozytowa pozostała na poziomie 0,5 procent.

Jak poinformowano w komunikacie, uchwała RPP wejdzie w życie w środę.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 punktów bazowych.

Comiesięczne decyzje RPP mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku obniżenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się niższych rat.

Propozycja szefa NBP

Obniżenie stóp procentowych było spodziewane. W piątek prezes banku centralnego Adam Glapiński poinformował, że będzie proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP.

Jak mówił, spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie się w najbliższych kwartałach obniżać i kształtować poniżej naszych dotychczasowych oczekiwań. - Dlatego będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP - powiedział w piątek prezes NBP.

Poinformował, że w Polsce banki nie mają problemów płynnościowych, jednak NBP monitoruje sytuację i gdyby była taka potrzeba, jest gotowy do odpowiednich działań. - Moim zdaniem Rada Polityki Pieniężnej powinna już teraz wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe - ocenił.

W ostatnich dniach na cięcie stóp zdecydował się amerykański Fed oraz Bank Anglii.

Wakacje kredytowe

To nie jedyna zmiana dla kredytobiorców.

Związek Banków Polskich na poniedziałkowej konferencji prasowej zapewnił, że w związku z koronawirusem w Polsce, banki umożliwią odroczenie spłaty rat kredytów. Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych oraz kredytów dla przedsiębiorców.

Pierwsze banki udostępniły już swoim klientom możliwość złożenia wniosku w sprawie zawieszenia spłaty rat.

WAKACJE KREDYTOWE. JAK ZAWIESIĆ SPŁATĘ RAT?

Autor: mb/mmh / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości