Podwyżki w górniczej spółce. "Teraz wszyscy będziemy spokojnie pracować"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Podpisano umowę społeczną dla górnictwa
Podpisano umowę społeczną dla górnictwaTVN24
wideo 2/6
TVN24Podpisano umowę społeczną dla górnictwa

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) podniesie w tym roku pensje pracowników o 10 procent. Firma zatrudnia około 22 tysiące osób. Koszt podwyżek to około 250 milionów złotych - wynika z informacji spółki. Zarząd porozumiał się w tej sprawie ze związkowcami.

- Cieszę się, że udało się nam porozumieć. Teraz wszyscy będziemy spokojnie pracować; nie będziemy tracili energii na niepotrzebne spory, które w przeszłości zbyt często towarzyszyły negocjacjom płacowym. Udowodniliśmy, że merytoryczne rozmowy są najlepszym rozwiązaniem. Dziękuję reprezentatywnym organizacjom związkowym za konstruktywną postawę - powiedział prezes JSW Tomasz Cudny, cytowany w komunikacie spółki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

JSW - podwyżki dla górników

Porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń podpisały działające w JSW reprezentatywne organizacje związkowe: Solidarność, Kadra oraz Federacja Związków Zawodowych Górników JSW. W porozumieniu ustalono także, iż stycznia br. z 21 do 30 zł wzrośnie wartość należnych górnikom posiłków profilaktycznych.

"Zgodnie z zawartym Porozumieniem, od stycznia 2022 roku fundusz wynagrodzeń zostanie zwiększony o 10 proc. i będzie związany ze wzrostem stawek płac zasadniczych oraz wzrostem wartości posiłków profilaktycznych dla pracowników spółki. Wzrost funduszu wynagrodzeń w 2022 roku wyniesie ok. 250 mln zł" - podała JSW w komunikacie giełdowym.

Porozumienie ze związkowcami

Podpisane w piątek porozumienie wyczerpuje żądania strony społecznej w zakresie dotyczącym wzrostu płac w tym roku. O rozpoczęcie rozmów płacowych związkowcy zwrócili się do zarządu firmy w końcu grudnia ub. roku. Pierwsze spotkanie miało miejsce na początku stycznia.

Poprzednie porozumienie dotyczące wielkości wzrostu płac w JSW w 2021 roku, jednorazowych nagród oraz podwyżki wartości posiłków profilaktycznych dla górników, podpisano 13 września 2021 r. Uzgodniono m.in. wzrost wynagrodzeń od początku września o 1,6 proc., co wraz z obowiązującą od lipca podwyżką o 3,4 proc. oznaczało 5-procentowy wzrost płac w minionym roku.

Ponadto uzgodniono wówczas wypłatę jednorazowych nagród - pracownicy zatrudnieni pod ziemią otrzymali 4,3 tys. zł, pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla 3,5 tys. zł, a pozostali pracownicy 3,1 tys. zł.

"Porozumienie z dniem jego podpisania kończy spór zbiorowy dotyczący obowiązywania porozumienia w zakresie wzrostu płac w 2020 roku, a także kończy etap rokowań w sporze zbiorowym dotyczącym wzrostu płac w 2021 roku i wyczerpuje żądania Reprezentatywnych Organizacji Związkowych w tych zakresach" - informowała we wrześniu ub. roku Jastrzębska Spółka Węglowa.

W 2020, kryzysowym dla JSW roku, w spółce nie było podwyżek ani jednorazowych nagród. Ceny węgla i koksu z Grupy JSW spadły wówczas średnio o około jedną trzecią, a przychody Grupy zmalały o blisko 20 proc. W efekcie zamknęła ona 2020 r. stratą przekraczającą 1,5 mld zł. W ubiegłym roku spółka stopniowo odrabiała straty.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości