Przegląd prasy: Skarbówka wkroczy znienacka. Nowe przepisy już za kilka dni

Pieniądze

ShutterstockKontrola skarbówki w firmie bez zapowiedzi

Od 1 marca skarbówka będzie mogła wpaść z kontrolą bez zapowiedzi - informuje ”Rzeczpospolita”. Według nowych przepisów przedsiębiorcy nie będą mieli czasu na przygotowanie się do kontroli i poprawienie rozliczeń. Takie rozwiązanie ma ułatwić walkę z przestępcami podatkowymi.

Obecnie firmy są uprzedzane o nadchodzącej kontroli przynajmniej tydzień wcześniej. Mają czas na skompletowanie dokumentów, przejrzenie ich oraz ewentualną korektę błędów. Teraz zapowiedzi nie będzie. Wszystko po to, by walczyć z oszustami podatkowymi.

- Nierzadko skarbówka przesyła zawiadomienie o kontroli, a oszust biorący udział w przestępczym procederze zaczyna unikać kontaktu i niszczy dokumentację - mówi Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP w rozmowie z "Rzeczpospolitą". – Dlatego rezygnacja z tego formalnego wymogu jest niezbędna i przyczyni się do skuteczniejszego ścigania przestępstw gospodarczych - dodaje.

Zdaniem doradców podatkowych, nowe przepisy mogą być jednak dokuczliwe dla tych uczciwych właścicieli firm, rozliczają się prawidłowo, jednak mają bałagan w dokumentacji.

Wrażliwe branże

Doradca podatkowy Tomasz Piekielnik cytowany przez "Rz" wskazuje, że skarbówka zwraca szczególną uwagę na firmy działające w tzw. branżach wrażliwych, a zatem: paliwowej, elektronicznej, budowlanej. To właśnie firmy z tych branży mogą się spodziewać kontroli bez uprzedzenia. - Kontrola podatkowa, prowadzona przez pracowników urzędów skarbowych w najmniejszych firmach, nadal będzie musiała być poprzedzona zawiadomieniem (chociaż od tej zasady są wyjątki) - mówi Piekielnik w rozmowie z "Rz".

Dodaje, że fiskus wzmocnił swoją pozycję, jednak dostrzega także korzystne regulacje dla przedsiębiorców. Będą mogli przez 14 dni od momentu rozpoczęcia kontroli skorygować swoją deklarację. Nowe zasady kontroli wprowadzone są ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej i są kolejnym elementem walki z oszustami podatkowymi. Szacuje się, że na wyłudzeniach podatku VAT budżet traci ponad 40 mld zł rocznie.

Zobacz: Czy rząd poprawił ściągalność podatku VAT? (Wideo z 3.02.2017)

Autor: ag / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock