Opłaty za połączenia poza Polską powinny zniknąć. Oto nowe stawki

Pieniądze

Koniec roamingu. Gdzie nadal słono zapłacimy za rozmowę?TVN24 BiS
wideo 2/3

Połączenia, SMS-y, MMS-y i transmisja danych - za wszystkie te usługi zapłacisz mniej w trakcie podróży za granicę. Wszystko za sprawą znikających w połowie czerwca opłat roamingowych. W przypadku niektórych operatorów komórkowych w Polsce, obniżki wynoszą nawet 100 procent.

Od 15 czerwca osoby podróżujące po Unii Europejskiej będą mogły telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez dodatkowych opłat. Z czasem, takie rozporządzenie obejmie także Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Zgodnie z założeniami, hurtowe stawki w roamingu mają być o 90 procent niższe niż obecnie.

Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się nowym cenom usług, bo nie u wszystkich operatorów zapłacimy za połączenia poza krajem, tyle samo co w kraju.

Orange

W przypadku klientów Orange, którzy posiadają abonamenty z nielimitowanymi usługami, obniżki wynoszą nawet do 100 procent. Od połowy czerwca zapłacą oni zatem 0 zł za połączenia wykonane, odebrane, SMS-y oraz MMS-y.

Dodatkowo opłaty nie będą również pobierane za 1 MB transmisji danych. Dotychczas opłata ta w roamingu wynosiła 1 zł. Klienci, którzy nie korzystają z nielimitowanych ofert abonamentowych, będą natomiast rozliczani według stawek krajowych.

Zgodnie z cennikiem, który obowiązuje w Polsce za połączenia, SMS-y, transfer danych i MMS zapłacą także klienci prepaid. Jeśli chodzi o transmisję danych, będą korzystać w roamingu z jednej stawki - 0,10 zł za 1 MB.

ZOBACZ NOWY CENNIK USŁUG W ROAMINGU DLA DLA KLIENTÓW ORANGE

Plus

W przypadku abonentów Plusa, stawka za minutę połączenia wychodzącego wyniesie 0,29 zł. Pakiet rozmów przychodzących wyniesie 300 minut w roku, po wykorzystaniu których koszt odebranej rozmowy wyniesie 0,05 zł.

Cena za wysłanie wiadomości SMS wyniesie 0,20 zł, MMS - 0,40 zł. Cena za 1 MB transmisji danych wyniesie zaś 0,19 zł.

Dla posiadaczy taryfy "do usług" koszt połączenia wychodzącego to 0,49 zł za minutę. Za SMS i 1 MB transferu danych trzeba będzie zapłacić po 0,19 zł. Droższe będą natomiast MMS-y, których koszt to kwota rzędu 0,40 zł.

Korzystający z oferty na kartę za minutę połączenia wychodzącego, wysłanie SMS-a i MMS-a oraz 1 MB transferu danych zapłacą po 0,19 zł. Limit odebranych połączeń ustalono zaś na 150 minut.

T-Mobile

Od połowy czerwca w T-Mobile Polska za korzystanie z usług roamingowych w większości taryf nie zapłacimy więcej niż 0,29 zł za minutę wykonanego połączenia głosowego oraz 0,09 zł za wysłanego SMSa, MMSa lub MB transmisji danych.

W przypadku abonentów, stawka za minutę połączenia wychodzącego wyniesie 0,16 zł. Pakiet rozmów przychodzących wyniesie 1500 minut w roku, po wykorzystaniu których koszt odebranej rozmowy wyniesie 0,05 zł.

Dla korzystający z usług na kartę pakiet rozmów przychodzących wyniesie 500 minut w roku, po wykorzystaniu których koszt odebranej rozmowy wyniesie 0,05 zł.

Play

W zależności od posiadanej taryfy klienci Play za minutę połączenia wychodzącego w roamingu zapłacą od 0,09 do 0,30 zł. W przypadku minuty połączenia przychodzącego będzie to 0,05 zł.

Cena za jednego SMS-a w zależności od taryfy to koszt rzędu od 0,05 do 0,09 zł, zaś MMS-a od 0,04 do 0,09 zł.

Niektórzy abonenci zyskają także pakiet internetu. Z bezpłatnych 20 GB transmisji danych będą mogli skorzystać między innymi posiadacze taryfy "Formuły komfort Europa dla firm".

ZOBACZ NOWY CENNIK USŁUG W ROAMINGU DLA KLIENTÓW PLAY

Virgin Mobile

W przypadku klientów Virgin Mobile, stawki za połączenie głosowe (wychodzące), SMS i MMS będą na tym samym poziomie co ceny obowiązujące w kraju. Cena za 1 MB transmisji danych w roamingu spadnie natomiast z 0,25 do 0,12 zł. "W ramach połączeń głosowych przychodzących zostanie przydzielony abonentom bezpłatny pakiet minut w ramach limitu FUP (Fair Usage Policy). Klienci abonamentowych Virgin Mobile otrzymają 150 minut, a klienci Virgin Mobile na Kartę 120 minut" - czytamy w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl. Abonenci od 15 czerwca tego roku za minutę wykonanego połączenia głosowego w roamingu zapłacą 0,29 zł. Cena za minutę odebranego połączenia wyniesie 0 zł za 150 min przyznanych w ramach limitu. Po przekroczeniu limitu trzeba liczyć się z opłatą rzędu 0,05 zł za minutę odebranego połączenia.

Cena za wysłanie wiadomości SMS wyniesie 0,09 zł. Cena za 1 MB transmisji danych wyniesie zaś 0,12 zł.

W przypadku klientów Virgin Mobile na kartę cena za minutę wykonanego połączenia głosowego w roamingu wyniesie 0,29 zł. Cena za minutę odebranego połączenia głosowego wyniesie 0 zł za 120 min przyznanych w ramach limitu. Po przekroczeniu limitu 0,05 zł za minutę odebranego połączenia.

Cena za wysłanie wiadomości SMS wyniesie 0,09 zł, cena za 1 MB transmisji danych w roamingu wyniesie zaś 0,12 zł.

nju mobile

Na stronie opublikowano także nowy cennik dla klientów nju mobile. W przypadku korzystających z oferty nju z rachunkiem za połączenia, SMS-y, MMS-y i internet podczas pobytu za granicą opłata będzie taka sama, jak w Polsce.

W każdym okresie rozliczeniowym dodatkowo abonenci otrzymają limit gigabajta transferu danych do wykorzystania podczas wakacji zagranicznych, a połączenia odbierane będą bezpłatne.

Korzystający z oferty nju na kartę za każdą minutę, SMS, MMS zapłacą tyle, ile wynosi cena krajowa: 0,19 zł za minutę, 0,09 zł za SMS i 0,19 zł za MMS. Koszt 1 MB w roamingu wyniesie 0,10 zł, a połączenia odbierane będą bezpłatne.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock