Komornicy odpowiadają na groźby ministra Ziobro

TVN24 Biznes

ShutterstockKomornicy przedstawiają swoje racje w sprawie 500 plus

Komornicy nie zawinili - odpowiada organizacja reprezentująca to środowisko na komunikat ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro zapowiedział w poniedziałek rano, że wszystkim komornicy, którzy zajmą pieniądze z programu 500 plus będą karani upomnieniami lub wydaleniem z zawodu. "Krajowa Rada Komornicza przewidywała możliwość zaistnienia takiej sytuacji i wnioskowała od wielu tygodni o podjęcie działań zapobiegawczych" - zaznacza w oświadczeniu Monika Janus, rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej.

Zobacz co zrobić, gdy komornik zajmie pieniądze z 500 plus

"Krajowa Rada Komornicza sygnalizowała możliwe zagrożenia w licznych publikacjach, a co najważniejsze w wystąpieniu adresowanym do Pani Premier Beaty Szydło. Alarmowaliśmy, iż bez koniecznych zmian ustawowych problem może zaistnieć w momencie kiedy pieniądze z programu 500 plus trafią na zajęte konto bankowe" - czytamy dalej.

Będzie się powtarzać

Dodatkowo, Janus uprzedza, że "bulwersujące opinię publiczną doniesienia", które nawiązywały do rodziny z Rzucewa, mogą się w przyszłości powtarzać.

Cytuje art. 883 § 6 kodeksu postępowania cywilnego, zaznaczając, że środowisko jest świadome, że kwoty z Programu 500 plus nie podlegają egzekucji.

"Wielokrotnie deklarowaliśmy, że komornicy tych pieniędzy nie zajmują i zajmować nie będą. W tym kontekście niezrozumiałe dla komorników sądowych są wypowiedzi o możliwej odpowiedzialności dyscyplinarnej w przypadku zajęcia tych środków" - komunikuje Janus.

Skąd te egzekucje?

Rzeczniczka KRK podkreśla, że największe zagrożenie pojawia się wówczas, gdy środki wpłyną na konto, które już jest zajęte przez komornika, ponieważ przepisy mówią, że potrąceniu podlegają środki, które znajdują się na rachunku w chwili zajęcia oraz wpłacone po zajęciu. Sytuacji nie ratują oznaczenia przelewów przez MOPS, ponieważ po wpływie na rachunek środki "tracą tożsamość". Janus przypomina, że kwota wolna od potrąceń wynosi aktualnie ponad 13 tys. zł (co regulowane jest przez art. 54 ust. 1 Prawa bankowego).

"Pamiętajmy, że komornik nie ma wiedzy jakie środki zasilają rachunek bankowy i nie ma możliwości badania źródła pochodzenia wpływających na rachunek pieniędzy. Komornik nie ma wglądu do rachunku dłużnika" - czytamy w komunikacie KRK.

Ustawa jedynym lekiem

W tej sytuacji, jak wskazuje Janus, jedynym rozwiązaniem są ustawowe zmiany, takie jak np. automatyczne wyłączenie kwot 500 plus z zajętych rachunków bankowych.

Monika Janus przypomina, że prezydent Andrzej Duda wziął pod uwagę argumenty przedstawiane przez Krajowa Radę Komorniczą i jest teraz w trakcie przygotowywania stosownej zmiany przepisów. Złożył projekt zmiany kodeksu postępowania cywilnego oraz prawa bankowego, który spowoduje, że środki na rachunku będą wyłączone z egzekucji.

"Nie zmieni to faktu, że banki będą miały problem z realizacją tych przepisów " - zaznacza jednak Janus.

Dobre imię komorników

Pojawia się także kolejne rozwiązanie zaproponowane wspólnie przez Krajową Radę Komorniczą oraz Związek Banków Polskich. Jest nim utworzenie tzw. "rachunków socjalnych", które byłyby wolne od zajęcia.

Komunikat wieńczony jest deklaracją współpracy środowiska komorniczego w wypracowaniu rozwiązania, które będzie zapobiegało egzekucjom i zachowa dobre imię zawodu komorników.

"Wobec nie tylko braku zawinienia ze strony naszego środowiska, a wręcz usilnych, długotrwałych zabiegów o utworzenie mechanizmów zabezpieczających wspomniane świadczenia, deklarujemy gotowość do pracy nad pozytywnymi rozwiązaniami w trosce nie tylko o dobre imię przedstawicieli naszego zawodu, ale przede wszystkim w trosce o najlepiej pojęty interes polskich rodzin" - wzywa środowisko komorników.

Zobacz. Dobry koniec sprawy komornika, który zajął pieniądze z programu „Rodzina 500+”. Kobieta odzyskała środki (10.05.2016)

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock