"Borat" przekazał milion dolarów na pomoc syryjskim uchodźcom

Pieniądze

TVN24 BiS"Borat" przekazał milion dolarów na pomoc syryjskim uchodźcom

Brytyjski komik Sacha Baron Cohen wraz z żoną australijską aktorką Islą Fisher przekazali 1 mln dolarów na pomoc ofiarom wojny w Syrii. Cohen jest najbardziej znany z postaci komediowych, jakie stworzył: Ali G, Borat, czyli reporter z Kazachstanu i Bruno - ekstrawagancki, modny gej i reporter z Austrii.

Para przekazała środki dwóm organizacjom charytatywnym: brytyjskiemu Save the Children oraz International Rescue Committee.

Jak przypomina CNN Money, Isla Fisher już w przeszłości wspierała Save the Children łącznie z pojawieniem się w kampanii organizacji w 2013 roku.

Walka z epidemią

Połowa środków zostanie przeznaczona na 250 tys. szczepień przeciwko odrze dla dzieci z północnej Syrii, reszta pieniędzy popłynie na "edukację, opiekę zdrowotną, schronienie oraz urządzenia sanitarne", poinformowały w niedzielę organizacje charytatywne.

- Żywność i leki stały się rzadziej dostępne, podobnie jak artykuły pierwszej potrzeby - wskazuje Justin Forsythe, prezes Save the Children jednocześnie dodając, że niektóre regiony Syrii są na skraju wybuchu epidemii odry.

Obie organizacje charytatywne sporo zyskają na pomocy pary aktorów, jednak to zaledwie część środków jakich potrzebują do realizacji założonych celów.

IRC poszukuje bowiem łącznie 6,7 mln dol. do 31 grudnia, aby móc zapewnić finansowanie dla całej swojej działalności w 40 krajach świata. Z drugiej strony Save the Children szuka 300 tys. dol. na operacje w Syrii.

ONZ szacuje, że w wyniku brutalnej wojny domowej wysiedlonych zostało 7 mln mieszkańców, a kolejne 4 mln uchodźców przebywa w krajach ościennych.

Zarobki aktorów

Aktorowi znanemu z roli Borata oraz australijskiej aktorce daleko jednak do najlepiej zarabiających w branży.

Według magazynu "Forbes" Jennifer Lawrence była najlepiej zarabiającą aktorką i w ostatnim roku zgromadziła 52 mln dol. Listę najlepiej zarabiających aktorów otwiera zaś Robert Downey Jr. z kwotą o 28 milionów większą. Para aktor nie znalazła się w zestawieniu.

Kto, o co i z kim walczy w Syrii?

Autor: mb / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) | Richard Goldschmidt / Joella Marano