Możesz stracić wszystkie pieniądze. Ostrzeżenie przed e-pośrednikami

Pieniądze

Pixabay.com (CC0)KNF ostrzega przed nierozważnym działaniem, które grozi utratą środków

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed podawaniem danych umożliwiających logowanie do rachunku bankowego, zlecanie przelewów oraz pobieranie historii rachunku podmiotom innym niż bank, w którym prowadzony jest dany rachunek. Zaznacza, że grozi to utratą środków na rachunku.

W informacji opublikowanej na stronie internetowej UKNF podkreślił, że chodzi np. o sytuacje, gdy sklepy internetowe umożliwiają nabywcom płatność zgodnie z następującym schematem: po dokonaniu zakupu towaru lub usługi na platformie internetowej i przejściu do etapu płatności, klient jest przekierowywany na stronę pośrednika, gdzie podaje dane do logowania do własnego rachunku bankowego (login/identyfikator oraz hasło), a także generowane automatycznie hasło jednorazowe.

Mechanizm działania

Klient wszystkie te dane przekazuje pośrednikowi. Po otrzymaniu danych, pośrednik - zalogowany za pośrednictwem klienta na jego rachunek bankowy - inicjuje realizację płatności z rachunku klienta na rachunek dostawcy towaru lub usługi. Ponadto, pośrednik często zastrzega sobie prawo do odczytania salda konta posiadacza rachunku oraz sprawdzenia historii transakcji na rachunku, w celu kontroli, czy na rachunku przeprowadzane były uprzednio transakcje za jego pośrednictwem. Według UKNF korzystanie z pośredników przy dokonywaniu płatności bankowych przez internet może być naruszeniem umowy o prowadzenie rachunku bankowego, skutkować utratą prawa do reklamacji transakcji bankowych i zwolnieniem banku z odpowiedzialności ochrony środków na rachunku, wreszcie grozi przechwyceniem danych do logowania przez podmioty nieuprawnione. "UKNF przypomina, że podstawową zasadą bezpieczeństwa w bankowości internetowej jest niepodawanie w żadnym wypadku komukolwiek danych pozwalających na dostęp do rachunku bankowego, gdyż grozi to utratą środków" - czytamy w informacji.

Masowy atak hakerów na klientów banki. Zobacz, jak się zabezpieczyć:

Masowy atak hakerów na klientów banki. Zobacz, jak się zabezpieczyćTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)