Pożyczki bez procentu i "nagroda za sukces". Ruszy dokształcanie Polaków

TVN24 Biznes

Kredyty na nowo: ograniczenia w opłatach za spłatęTVN24 BiS
wideo 2/3

Kilka tysięcy osób będzie mogło dostać do 100 tysięcy złotych nieoprocentowanej pożyczki na podniesienie kompetencji, przy czym do 25 procent z niej może być umorzone - przewiduje pilotażowy projekt Ministerstwa Rozwoju. Wnioski będzie można składać od września. Aplikować będzie mogła każda osoba dorosła.

Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży poinformował w wtorek na konferencji, że projekt jest kontynuacją działań podejmowanych przez resort rozwoju i rząd, dotyczących zmiany systemu dofinansowania kształcenia. Dotychczas było tak, że wybierane były podmioty, które prowadzą kształcenie i za ich pośrednictwem były dystrybuowane środki na ten cel, pochodzące z funduszy UE.

Wsparcie bezpośrednie

- Podaż decydowała o tym, jakie są możliwości - powiedział Chorąży. Wskazał, że Polska ma problem ze stosunkowo niskim odsetkiem osób kształcących się ustawicznie. - Natomiast zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób było wspieranych środkami publicznymi bezpośrednio - powiedział. Podkreślił, że zgodnie z pilotażem każdy będzie decydował o tym, na jaki kurs chce pójść, jakie kompetencje chce zdobywać. Wyjaśnił, że pilotaż pozwoli odpowiedzieć na pytania dotyczące zainteresowania podnoszeniem kwalifikacji i możliwości upowszechnienia systemu w przyszłości.

- Mówimy o ofercie zwrotnej, czyli nie dajemy pieniędzy, nie dotujemy, ale prosimy o ewentualny zwrot. To podejście bardziej wynikowe, mające na celu zapewnienie tego, że ludzie w sposób przemyślany dokonują wyboru, podchodzą do tego celu edukacyjnego (...). Mamy też założoną możliwość częściowego umorzenia zainwestowanych pieniędzy, (...) jako nagrodę za sukces - dodał. Chorąży mówił, że system przede wszystkim ma być otwarty na ludzi, a nie na instytucje edukacyjne, czy szkoleniowe. Zgodnie z informacją MR w Programie Wiedza Edukacja Rozwój ministerstwo przeznaczyło ponad 50 mln zł na pomoc zwrotną dla osób dorosłych z całego kraju, które chcą skorzystać z kursów lub studiów podyplomowych. Resort rozwoju szacuje, że w latach 2017-20 z pożyczek skorzysta ok. 4 tys. osób.

Do 100 tysięcy złotych

Jacek Ostrowski z Fundacji Fundusz Współpracy zapewnił, że zasady przyznawania pożyczek będą proste - aplikować będzie mogła każda osoba dorosła. - To fundusz dostępny dosłownie dla każdego. Maksymalnie będzie można otrzymać do 100 tys. zł na dowolną formę kształcenia z wyłączeniem studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. To mogą być studia podyplomowe, MBA, albo proste szkolenia, na przykład językowe - poinformował. Dodał, że tematyka szkoleń jest nieograniczona. Jego zdaniem kluczowe będzie to, że pożyczki będą bez jakichkolwiek kosztów - nie będą oprocentowane, ani obciążone opłatami wstępnymi.

Możliwość umorzenia 25 procent

- Dla pożyczkobiorcy będzie to operacja bezkosztowa (...). Zakładamy, że spłata może trwać maksymalnie przez 36 rat. Jest możliwość umorzenia aż do jednej czwartej wartości pożyczki, z automatu my przyznajemy umorzenie na 20 proc. - powiedział. Dodał, że kolejne 5 proc. umorzenia może dostać osoba, która uzyska zatrudnienie w ciągu 6 miesięcy od zakończenia kształcenia, bądź osoba, której dochody są poniżej średniej krajowej. - To łatwoweryfikowalny mechanizm - ocenił. W przypadku zatrudnionych, czy samozatrudnionych spłaty mają zacząć się w momencie rozpoczęcia kształcenia, w przypadku bezrobotnych - trzy miesiące po ukończeniu kształcenia. - Startujemy na przełomie sierpnia i września br. We wrześniu rozpocznie się nabór wniosków on-line. Uruchomimy system do składania wniosków. Decydować będzie kolejność zgłoszeń - poinformował.

Kryteria

Indywidualna osoba, spełniająca podstawowe warunki, może ubiegać się o jedną lub kilka pożyczek, których suma nie przekroczy maksymalnej wartość 100 tys. zł w ciągu 3 lat trwania programu. Pożyczki są nieoprocentowane i nieobciążone żadnymi dodatkowymi kosztami. Minimalna liczba rat (długość spłaty) to 12 miesięcy, a maksymalna to 36 miesięcy. Przy spełnieniu przez pożyczkobiorcę podstawowych warunków – takich jak np. ukończenie szkolenia, istnieje możliwość umorzenia do 25 proc. wartości pożyczki, które będzie realizowane poprzez zwolnienie ze spłaty ostatnich rat, czyli skrócenie okresu kredytowania - poinformowano.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pexels.com/CC0 License