Kazachstan przebił "człowieka, który złamał Bank Anglii". I zarobił na Brexicie

Pieniądze

Shutterstock/Ken and Nyetta/Wikipedia (CC-BY-2.0)Kazachstan zarobił na Brexicie

Bank centralny Kazachstanu zagrał na osłabienie funta przed referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej - przyznał w piątek szef banku Danijar Akiszew.

W 1992 roku amerykański finansista George Soros dokonał słynnej spekulacji przeciwko funtowi, angażując 10 miliardów dolarów i grając na zniżkę kursu. W wyniku tego ruchu Soros zarobił blisko miliard dolarów i został nazwany "człowiekiem, który złamał Bank Anglii".

Miliarder, kiedy przekonywał do pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, zaklinał się, że tym razem nie grał na osłabienie brytyjskiej waluty.

Funt szuka dna

Do postawienia przeciwko funtowi przyznał się za to bank centralny Kazachstanu, który nadzoruje aktywami w zagranicznych walutach w wysokości 100 mld dolarów. Jego szef Danijar Akiszew powiedział, że bank otworzył długą pozycję w okresie przygotowań do referendum, czyli "w oczekiwaniu na zmienność rynku". Za jednego funta płacono wówczas 1,43 dolara.

Po tym, jak Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem, funt stracił 24 czerwca ponad 8 proc., osiągając wartość 1,32 dolara, najniższą od 1985 roku. Brytyjska waluta ponownie zanurkowała w tym tygodniu, przebijając poprzednie minima.

- Bank zamknął pozycję na GBP/USD przy kursie 1,49 na dzień przed ogłoszeniem wyników referendum - wyjaśnił Akiszew. Nie zdradził jednak, ile bank posiada aktywów w funtach. Zaznaczył jedynie, że 10 proc. papierów wartościowych o stałym dochodzie w krajowych rezerwach jest denominowane w funtach.

- To niemożliwe, aby całkowicie zlikwidować naszą pozycję w funtach, ponieważ rezerwy muszą być zróżnicowane - podkreślił Akiszew. - Przeprowadziliśmy szereg transakcji sprzedaży funta przed Brexitem i zarobiliśmy pieniądze - dodał.

Miesiące niepewności

W związku z wynikami referendum inwestorów czekają miesiące niepewności. Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie są jeszcze ustalone. Nie wiadomo też, kto będzie rządził krajem podczas negocjacji, bo premier David Cameron ogłosił już swoją rezygnację.

Funt, najgorzej spisująca się waluta w tym roku na świecie, po trzech tygodniach spadków, w piątek umocniła się do dolara o 0,3 proc. do poziomu 1,29. Sterling stracił jednak w tym tygodniu łącznie 2,4 proc, a od początku roku już 12 proc.

Kazachstan, największy producent energii w Azji Środkowej, dąży do ochrony i zwiększenia zwrotu z rezerw, które wzrosły z 1 mld dolarów w połowie lat 90. do 30,5 mld dolarów pod koniec ub. miesiąca. Narodowy Fundusz Ropy, którego aktywa zarządzane są przez bank centralny, posiada kolejne 65,7 mld dolarów.

17-milionowy kraj, który graniczy z Rosją i Chinami, chce również inwestować na rynkach wschodzących (w tym w Chinach), aby zdywersyfikować aktywa i uniknąć skutków kryzysu zadłużenia w Europie oraz łagodzenia polityki pieniężnej.

- Bank centralny zamierza zwiększyć swoje udziały w chińskich obligacjach o 52 proc. - powiedział Akiszew. Dodał, że w dniu 1 lipca bank posiadał ok. 655,7 mln juanów (98 mln dolarów) w chińskich papierach wartościowych.

Funt brytyjski słabnie. "To niekorzystne dla Polaków":

Funt brytyjski słabnie. "To niekorzystne dla Polaków"tvn24bis.pl

Autor: tol/gry / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Ken and Nyetta/Wikipedia (CC-BY-2.0)