Cena kawy na międzynarodowych rynkach towarowych osiągnęła najwyższy dotychczasowy poziom. Przedstawiciele branży przyznają, że niedługo pijący ją mogą poczuć uderzenie po kieszeni, czy to płacąc więcej za kawę na mieście czy w sklepach. Wszystkiemu winna pogoda. Ostatni rekord dla kawy został ustanowiony w 1977 r., po niezwykłych opadach śniegu, które zdewastowały plantacje w Brazylii.
We wtorek, 10 grudnia, cena ziaren arabiki, stanowiących większość światowej produkcji, osiągnęła najwyższy poziom 3,44 dolara za funt (0,45 kg), co oznacza wzrost w tym roku o ponad 80 proc. Cena ziaren robusty osiągnęła wcześniej najwyższy poziom we wrześniu.
Dzieje się tak, ponieważ handlarze kawą spodziewają się skurczenia zbiorów po tym, jak dwóch największych producentów na świecie, Brazylia i Wietnam, ma za sobą kiepski sezon pogodowy, a popularność napoju stale rośnie.
Jeden z ekspertów, z którymi rozmawiało BBC, powiedział, że wzrostu cen można spodziewać się na początku nowego roku.
- Chociaż w ostatnich latach największe palarnie kawy były w stanie zaakceptować podwyżki cen, aby zadowolić klientów i utrzymać udział w rynku, wygląda na to, że to się wkrótce zmieni – twierdzi Vinh Nguyen, dyrektor naczelny Tuan Loc Commodities. - Marki takie jak JDE Peet (właściciel marki Douwe Egberts), Nestlé i kilka innych, wcześniej przyjęły na siebie skutki wyższych cen surowców – powiedział.
Nadchodzi wzrost cen i mniejsze opakowania
Jednak, jak zaznaczył Nguyen, teraz są one "niemal w punkcie zwrotnym. Wielu z nich rozważa podwyżkę cen w supermarketach w pierwszym kwartale 2025 roku".
Włoski gigant kawowy Lavazza stwierdził, że dołożył wszelkich starań, aby chronić swój udział w rynku i nie przerzucać na klientów wyższych kosztów surowców, ale gwałtownie rosnące ceny kawy w końcu zmusiły go do działania. "Jakość jest dla nas najważniejsza i zawsze była podstawą naszej umowy z klientami opartej na zaufaniu" - przekazała firma w oświadczeniu dla BBC. "Dla nas oznacza to dalsze ponoszenie bardzo wysokich kosztów. W związku z tym byliśmy zmuszeni dostosować ceny" - napisano
Podczas listopadowego wydarzenia dla inwestorów czołowy dyrektor Nestlé powiedział, że branża kawowa stoi przed "trudnymi czasami", przyznając, że jego firma będzie musiała dostosować ceny i rozmiary opakowań.
"Nie jesteśmy odporni na cenę kawy, wręcz przeciwnie" – powiedział David Rennie, szef marek kawowych Nestlé.
Rosnący popyt i kiepskie warunki pogodowe
Ostatni rekord dla kawy został ustanowiony w 1977 r., po niezwykłych opadach śniegu, które zdewastowały plantacje w Brazylii.
- Główną przyczyną są obawy dotyczące zbiorów w Brazylii w 2025 r. – powiedział Ole Hansen, dyrektor ds. strategii towarowej w Saxo Bank, w rozmowie z BBC. - W sierpniu i wrześniu kraj doświadczył najgorszej suszy od 70 lat, po której nastąpiły ulewne deszcze w październiku, co wzbudziło strach, że nie uda się zebrać plonów - dodał.
Nie tylko brazylijskie plantacje kawy, które produkują głównie ziarna arabiki, ucierpiały z powodu złej pogody. Dostawy Robusty również spadną po tym, jak plantacje w Wietnamie, największym producencie tej odmiany, również musiały się zmierzyć z suszami i ulewnymi opadami.
Kawa jest drugim po ropie naftowej towarem, którym handluje się na świecie pod względem wolumenu, a jej popularność stale rośnie. Na przykład konsumpcja w Chinach wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady.
- Popyt na ten towar pozostaje wysoki, natomiast według doniesień zapasy producentów i palarni są na niskim poziomie – stwierdziła Fernanda Okada, analityk cen kawy w S&P Global Commodity Insights. - Oczekuje się, że tendencja wzrostowa cen kawy utrzyma się przez jakiś czas – dodała.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock