Pieniądze

Oszustwa kantorów i cinkciarzy w Krakowie. W obiegu banknoty sprzed denominacji

Pieniądze

Kantory: klient ma możliwość negocjacji ceny przy okienku, pielgrzymi nierzadko nie są tego świadomi

Oszuści w krakowskich kantorach zaniżają ceny walut, zarabiając na naiwności pielgrzymów, przybyłych na Światowe Dni Młodzieży. Na ulicach działają także cinkciarze, sprzedając polskie banknoty sprzed denominacji. Policja ostrzega cudzoziemców.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przyciągnęły pielgrzymów z całego świata. Postanowili wykorzystać to oszuści, którzy naciągają młodych ludzi na niemałe kwoty. Niektóre z krakowskich kantorów zaniżają ceny zagranicznych walut, wykorzystując naiwnych klientów Okazuje się, że wyświetlane cenniki na zewnątrz pomieszczenia nie są tożsame z tymi, które są wywieszone w środku.

Najpopularniejsza wymiana - złoty w parze z euro - może skończyć się utratą sporej wartości gotówki. Ceny mogą być zaniżane nawet o złotówkę. Mimo, że klient ma możliwość negocjacji ceny przy okienku, pielgrzymi nierzadko nie są tego świadomi.

Nieważne banknoty

Oszustwa w kantorach to nie jedyny sposób na łatwy zarobek. Nieświadomi pielgrzymi padają ofiarą cinkciarzy, którzy na ulicach sprzedają banknoty sprzed denominacji. Policja ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami:

Cinkciarze sprzedają stare banknoty o nominałach 50 i 100 zł, które dawno straciły swoją wartość. To bardzo niebezpieczne dla zagranicznych gości, którzy często nie są świadomi, że płacą za nieważne banknoty.

ŚDM: Pielgrzymi czekają na Franciszka. Papież pozdrowi ich z okna

Autor: PMB//ms / Źródło: tvn24bis, Facebook