Przegląd prasy: jedzenie zamiast gotówki. Niektóre rodziny nie radzą sobie z 500 plus

Pieniądze

shutterstock.comOd 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową

26 dzieci z trzech podkarpackich gmin zamiast gotówki w ramach 500 plus dostaje jedzenie, książki, ubrania. To dlatego, że ich rodzice nie poradzili sobie z nagłym przypływem gotówki - informuje "Gazeta Wyborcza".

W całym kraju podobne rozwiązanie zastosowano wobec 0,01 proc. dzieci objętych programem Rodzina 500 plus. Od 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową" - czytamy w dzienniku, który powołuje się na dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Powody zamiany

Główne powody zmiany formy wypłaty świadczeń to alkoholizm, zaniedbywanie dzieci, niezaradność życiowa, marnotrawienie pieniędzy.

Jak pisze "GW" możliwość takiej zamiany świadczenia pieniężnego na formę bezgotówkową daje jednostkom wypłacającym świadczenie w ramach 500 plus ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dzieje się tak, gdy urzędnicy stwierdzą, że pieniądze są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem.

Małgorzata Dankowska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie przyznaje, że decyzje o zamianie świadczenia to niski odsetek wszystkich świadczeń. Zastrzega jednak, że trwają wakacje, a wielu przypadków zaniedbań wobec dzieci prawdopodobnie jeszcze nie zdiagnozowano. - Od września może być więcej sygnałów od szkół - mówi Dankowska. - Jeśli sąsiedzi lub bliscy zauważą, że pieniądze z programu 500 plus nie są wydawane na dzieci, powinni zgłaszać takie przypadki do ośrodków pomocy społecznej. Wszystkie zgłoszenia są sprawdzane. Zdarzyło się np. że rodzice, których uczciwość została podana w wątpliwość, udowodnili, że składają pieniądze z 500 plus na specjalne konto założone dla dziecka.

Lucyna Kaplińska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku podkreśla, że decyzje o zamianie świadczenia na bezgotówkowe są podejmowane tylko "w najbardziej drastycznych przypadkach" ponieważ "każdy ma prawo samodzielnie decydować, co zrobi z pieniędzmi z programu 500 plus".

Abp Skworc: program 500 plus niweluje rażące różnice społeczne:

Abp Skworc: program 500 plus niweluje rażące różnice społecznetvn24

Autor: ToL//km / Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com