Posłowie pytają o likwidację monet o najniższych nominałach. Jest odpowiedź

Pieniądze

Ekspert o bezpiecznej wypłacie pieniędzy z bankomatu za granicątvn24
wideo 2/5

Czy ministerstwo finansów szykuje działania zmierzające do zaniechania produkcji monet o najniższych nominałach a także wycofywania ich z obiegu? - o to pytali posłowie w trzech interpelacjach skierowanych do resortu. Na dwie z nich odpowiedzi udzielił wiceminister Piotr Nowak.

Na kwestię monet o najniższych nominałach zwrócili uwagę Jarosław Gonciarz (PiS), Paweł Pudłowski (PO-KO) i grupa posłów: Maciej Masłowski (Kukiz'15), Paweł Skutecki (Konfederacja), Paweł Szramka (Kukiz'15), Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Józef Brynkus (Kukiz'15).

"Szacuje się, że wartość monet jedno i dwugroszowych, będących obecnie w obiegu, wynosi łącznie ponad 10 mld złotych, przy czym koszt ich produkcji przewyższa samą nominalną wartość każdej z monet" - napisał poseł Jarosław Gonciarz.

"Powyższy fakt nie umyka również zainteresowaniu wyborców, którzy zwracają mi uwagę, że jedno i dwugroszówki nie są preferowanymi przez nich środkami płatniczymi, głównie ze względu na fizyczne obciążenie portfela" - dodał.

Posłowie zwracali w interpelacjach uwagę, że są kraje, które zrezygnowały z wprowadzania do obiegu monet o niższych nominałach. Jak wyjaśniali, zrobiły to Belgia, Czechy, Dania, Holandia, Izrael, Rosja czy Szwecja. Stąd pytanie, czy podobne działania planują także polskie władze.

Odpowiedź MF

Na razie na zmiany jednak się nie zanosi. "Zarówno Ministerstwo Finansów jak i NBP, który jest ustawowo zobowiązany do organizowania gospodarki znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej, nie prowadzą obecnie prac w zakresie wycofania z obiegu (...) monet o najniższej wartości nominalnej" - napisał w odpowiedzi na interpelację Jarosława Gonciarza wiceszef resortu finansów Piotr Nowak.

Jak podkreślił, "już w 2014 r. NBP w sposób istotny ograniczył koszty emisji monet powszechnego obiegu o najniższej wartości nominalnej". Wiceminister wyjaśnił, że wcześniej monety były produkowane z mosiądzu manganowego, a teraz są z tańszej stali powlekanej mosiądzem.

"Obecnie NBP prowadzi prace przygotowawcze i planuje zmianę stopu także w odniesieniu do kolejnych monet powszechnego obiegu tj. o wartości nominalnej 10 gr, 20 gr, 50 gr i 1 zł" - poinformował wiceminister Nowak.

"Decyzja w tym zakresie podjęta zostanie w najbliższym czasie" - dodał.

Odpowiedź na interpelację posłów Masłowskiego, Skuteckiego, Szramki, Sachajko i Brynkusa >

Odpowiedź na interpelację posła Gonciarza >

(nie ma jeszcze odpowiedzi na interpelację posła Pudłowskiego)

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock