Mieszkania, samochody i 500 plus. Oświadczenia majątkowe nowych członków rządu Morawieckiego

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o planowanych zmianach w rządzieTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki przedstawił planowane zmiany w rządzie

Jarosław Kaczyński ma ponad 100 tysięcy złotych kredytu do spłaty, Przemysław Czarnek wpisał dochody z programu Rodzina 500 plus, a Grzegorz Puda wykazał 162 tysiące złotych oszczędności. Ponadto przyszli ministrowie mają liczne nieruchomości. Wyróżnia się Michał Cieślak, który jest właścicielem domu i czterech mieszkań. Oto oświadczenia majątkowe nowych członków rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jarosław Kaczyński (wicepremier)

Jarosław Kaczyński w oświadczeniu majątkowym za 2019 rok, które złożył jako poseł, wykazał oszczędności w wysokości około 104 tysięcy złotych.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości posiada dom (współwłasność - 1/3 domu) o powierzchni około 150 metrów kwadratowych, o wartości 1,5 miliona złotych. W oświadczeniu polityk nie zadeklarował posiadania innych nieruchomości.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO

Kaczyński nie posiada także udziałów w żadnych spółkach i nie prowadzi swojego biznesu. Nie jest też właścicielem samochodu ani żadnych innych ruchomości, których wartość przekracza 10 tysięcy złotych.

Z oświadczenia majątkowego nowego wicepremiera wynika, że w 2019 roku zarobił 94,2 tysiąca złotych z tytułu uposażenia poselskiego. W ramach diety poselskiej otrzymał ponad 30 tysięcy złotych. Otrzymał też z tytułu emerytury ponad 82,8 tysiąca złotych.

W swoim oświadczeniu majątkowym prezes PiS napisał również o posiadanym kredycie w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej imienia Stefczyka. Do spłaty zostało mu jeszcze 107 tysięcy złotych. Kaczyński w oświadczeniu tłumaczy, że powodem zaciągnięcia kredytu była "opieka nad chorą mamą".

Jarosław Gowin (wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii)

Jarosław Gowin, który w nowej roli wraca do rządu Mateusza Morawieckiego, poinformował w oświadczeniu majątkowym, że jego oszczędności sięgają 90 tysięcy złotych (wspólnota majątkowa).

Gowin jest także współwłaścicielem dwóch mieszkań. Pierwsze ma 98 metrów kwadratowych powierzchni, a jego wartość wynosi 450 tysięcy złotych. Drugie mieszkanie jest mniejsze, powierzchnia wynosi 40 metrów kwadratowych. Mieszkanie jest wyceniane na 200 tysięcy złotych.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JAROSŁAWA GOWINA

W ramach diety poselskiej polityk otrzymał ponad 30 tysięcy złotych. Jego wynagrodzenie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jako wicepremiera i ministra nauki szkolnictwa wyższego, wyniosło w 2019 roku ponad 179 tysięcy złotych.

Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)

Przemysław Czarnek wykazał w oświadczeniu, że posiada oszczędności w kwocie blisko 20 tysięcy złotych.

Nowy minister posiada dom o powierzchni 220 metrów kwadratowych, o wartości 1 miliona złotych (wraz z działką 1500 metrów kwadratowych). Nieruchomość stanowi współwłasność małżeńską.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE PRZEMYSŁAWA CZARNKA

Z oświadczenia majątkowego Przemysława Czarnka wynika, że w tytułu pełnienia funkcji wojewody lubelskiego zarobił 91,8 tysiąca złotych netto. Poseł PiS podał, że otrzymał ponadto 3644 zł ze Światowego Związku Żołnierzy AK, blisko 45,9 tysiąca złotych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także 3000 złotych z programu Rodzina 500 plus. Z tytułu uposażenia poselskiego zarobił 11,8 tysiąca złotych netto, otrzymał także około 4 tysiące złotych diety poselskiej.

Przemysław Czarnek spłaca kredyt hipoteczny zaciągnięty na budowę domu. Według informacji z końca maja br., do spłaty pozostało nowemu ministrowi ponad 100 tysięcy franków szwajcarskich.

Grzegorz Puda (minister rolnictwa i leśnictwa)

Z oświadczenia majątkowego dotychczasowego sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że posiada oszczędności w wysokości 162 tysięcy złotych. W tym 70,5 tysiąca stanowi pożyczka na zakup połowy udziału w nieruchomości z domem w budowie.

Grzegorz Puda jest współwłaścicielem domu o powierzchni 196 metrów kwadratowych. Wartośc domu wynosi 350 tysięcy złotych, z działką 0,15 hektara.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE GRZEGORZA PUDY

Z oświadczenia posła PiS wynika, że zarobił 52,5 tysiąca złotych z tytułu uposażenia poselskiego, a także otrzymał około 30 tysięcy złotych diety parlamentarnej. Z tytułu pracy w ministerstwie Puda otrzymał prawie 63 tysiące złotych. Ponadto nowy minister podał, że z tytułu zajęć dydaktycznych zarobił 3,6 tysiąca złotych.

Grzegorz Puda jest właścicielem Opla Frontera z 2000 roku, Citroena C4 GP z 2008 roku. W oświadczeniu majątkowym posła czytamy, że jest także właścicielem łodzi typu "mors".

Nowy minister spłaca pożyczkę w kwocie 70,5 tysiąca złotych na zakup 1/2 udziału w nieruchomości, wraz z domem w budowie. Dodatkowo spłaca kredyt hipoteczny zaciągnięty w 2018 roku "na zakup działki oraz budowę domu". Z tego tytułu do spłaty pozostało posłowi PiS ponad 361,6 tysiąca złotych.

Michał Cieślak (minister-członek Rady Ministrów)

Michał Cieślak w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Sejmu wykazał oszczędności na kontach bankowych w łącznej kwocie 50 tysięcy złotych. Poseł PiS posiada także 6,5 tysiąca dolarów amerykańskich oraz 10 tysięcy euro.

Cieślak jest właścicielem domu o powierzchni 90 metrów kwadratowych, o wartości 120 tysięcy złotych (własność umowa darowizny). To niejedyna nieruchomość w portfelu nowego ministra. Jest bowiem właścielem czterech mieszkań: o powierzchni 31 metrów kwadratowych, o wartości około 100 tysięcy złotych; o powierzchni 43 metrów kwadratowych, o wartości 250 tysięcy złotych; o powierzchni 89 metrów kwadratowych i wartości 580 tysięcy złotych oraz o powierzchni 44 metrów kwadratowych, o wartości 550 tysięcy złotych.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MICHAŁA CIEŚLAKA

Michał Cieślak ma także gospodarstwo rolne, o powierzchni 3,96 hektara, o wartości około 120 tysięcy złotych. Poseł PiS wykazał, że z tego tytułu w 2019 roku osiągnął dochód w wysokości 3,5 tysiąca złotych.

Parlamentarzysta jest współwłaścicielem trzech samochodów: Renault Scenic z 2006 roku, BMW F10 z 2013 roku oraz Forda Fiesta z 2009 roku.

Nowy minister otrzymał 91,8 tysiąca złotych uposażenia poselskiego, a także 29,2 tysiąca złotych diety parlamentarnej. Cieślak uzyskał także 4 tysiące złotych dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wykazał także przychód z najmu mieszkania - 24 tysiące złotych.

Ponadto, jak czytamy w oświadczeniu majątkowym, Cieślak spłaca również dwa kredyty mieszkaniowe - w łącznej kwocie 970 tysięcy złotych.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes