Dobra pensja i wyjątkowe zadania. Pracownicy pilnie poszukiwani

Pieniądze

Janiszewski o pracy kontrolerów ruchu lotniczegoTVN24 BiS
wideo 2/2

- Naszym głównym zadaniem jest przeprowadzić bezpiecznie samolot z punktu A do punktu B, czy też wystartować, wylądować na lotnisku manewrowym - mówi o pracy kontrolera lotów Janusz Janiszewski. Gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS dodaje, że każdego dnia na polskich lotniskach odbywa się ponad 2,5 tysiąca operacji, co oznacza, że w rękach kontrolerów znajduje się około pół miliona pasażerów.

Do 30 kwietnia chętni na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej mogą zgłaszać swoje aplikacje.

Jakie wymagania

Janusz Janiszewski, senior kontroler ruchu lotniczego, wskazuje, że na zbudowanie i ukształtowanie pracownika w tej branży potrzeba dwóch lat. - Później taka osoba odbywa egzamin państwowy organizowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i nabywa licencję kontrolera ruchu lotniczego, która uprawnia go do wykonywania zawodu - wskazuje.

Jak dodaje, kontrolerami ruchu lotniczego statystycznie zostaje "20-25 z dwóch tysięcy kandydatów, czyli 70 procent odpada". - Czasami zdarzy się, że człowiek przejdzie cały proces szkoleniowy i nagle, jak zda sobie sprawę, że musi usiąść i wziąć na siebie odpowiedzialność, to gdzieś następuje blokada - mówi Janiszewski.

Przyszli kontrolerzy swoją naukę rozpoczną w drugim kwartale tego roku, a cały proces szkolenia jest identyczny w każdym kraju Unii Europejskiej. Szkolenie prowadzone jest przez wykwalifikowanych specjalistów, doświadczonych pracowników PAŻP oraz czynnych zawodowo instruktorów - kontrolerów ruchu lotniczego. Miejscem pracy będzie Warszawa. Gość Roberta Stanilewicza dodaje, że osoby uczą się i wymaga się od nich panowania nad sobą.

- Badania podają, że 2 procent każdego społeczeństwa ma umiejętność łączenia dwóch sprzecznych cech. Z jednej strony kontrolerzy i kontrolerki muszą być indywidualistami, którzy podejmują szybko decyzje (...) ale z drugiej strony jest to niesamowita umiejętność pracy w zespole - tłumaczy senior kontroler ruchu lotniczego.

Ponadto, od kandydatów wymaga się szybkości i odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji, ponadprzeciętnej spostrzegawczości i dobrej orientacji w przestrzeni, refleksu, radzenia sobie ze stresem, współpracy w zespole, a także bardzo dobrej znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie oraz dobrego stanu zdrowia.

Po ukończeniu kursu kontrolerzy mogą liczyć na pensję sięgającą ośmiu tysięcy złotych.

W całej Polsce, na wszystkich lotniskach, gdzie obsługę zapewnia PAŻP, pracuje obecnie ponad 500 kontrolerów ruchu lotniczego.

Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock