Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Pieniądze

Shutterstockdziecko zabawki sklep

Kupując zabawkę, zwracajmy uwagę m.in. na informacje na oznakowaniu oraz jakość wykonania - mówi dyrektor Specjalistycznego Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie Anna Kozak. Wybierając prezenty dla dzieci, trzeba kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem najmłodszych - przypomina UOKiK.

Brak właściwych oznaczeń na zabawkach może stanowić zagrożenie dla dzieci. "Z oznakowania można odczytać, czy zabawka jest dla pewnych grup dzieci niebezpieczna i z jakiego powodu" - tłumaczy Kozak. Jak dodaje, na zabawce powinna być też informacja o tym, dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona.

Drobne elementy

Zabawki, które nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia, mogą zawierać drobne elementy, którymi dziecko może się zadławić.

W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów każdy rodzic może bezpłatnie otrzymać specjalny cylinder (o wielkości i budowie odpowiadającym przełykowi dziecka), dzięki któremu sprawdzi, czy element konkretnej zabawki może stanowić zagrożenie dla malucha. Cylinder można zamówić, pisząc na adres e-mail: publikacje@uokik.gov.pl.

Certyfikaty

Zabawki powinny posiadać oznaczenie CE, z francuskiego Conformité Européenne. To deklaracja producenta, że spełnia europejskie wymogi. - Znak CE sugeruje, że zabawka spełnia wymagania odpowiednich norm: w przypadku prawodawstwa polskiego, rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla zabawek, czy też dyrektywy europejskiej, ponieważ nasze rozporządzenie oparte jest o europejską dyrektywę dotyczącą wymagań dla zabawek - wyjaśnia.

Kozak podkreśla także, że niezależnie od zapewnień producenta, dorosły zawsze powinien obejrzeć zabawkę, bo, jak pokazuje doświadczenie Specjalistycznego Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie, zabawki nie są pozbawione wad.

- Jeżeli kupujemy zabawkę dla dziecka młodszego, (trzeba sprawdzić) czy nie ma długich linek, w które dziecko może się zaplątać lub owinąć sobie wokół szyi, czy nie ma ostrych krawędzi, czy jest dokładnie wykończona, jeżeli jest to np. zabawka plastikowa. Należy sprawdzić, czy na krawędziach nie ma pozostałości nieodciętych nadlewów tworzywa sztucznego, które bardzo często tworzą ostre zadziory mogące zranić dziecko - przestrzega Kozak.

Specjalistyczne Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie to jedno z laboratoriów UOKiK; do podstawowych zadań takich placówek należy prowadzanie badań produktów, zlecanych przez Prezesa UOKiK lub Wojewódzkich Inspektorów Inspekcji Handlowej.

Zobacz. Niektóre zabawki mogą zagrażać zdrowiu i życiu dzieci. Na co zwracać uwagę przy zakupie? (07.03.2015)

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock