TVN24 Biznes | Pieniądze

Przelew z telefonu na konto bankowe. Jak to działa? Czy to bezpieczne?

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspert o bezpiecznej wypłacie pieniędzy z bankomatu za granicą (materiał z 2019 roku)
Ekspert o bezpiecznej wypłacie pieniędzy z bankomatu za granicą (materiał z 2019 roku)tvn24
wideo 2/4
tvn24Ekspert o bezpiecznej wypłacie pieniędzy z bankomatu za granicą

Dzięki bankowości internetowej korzystanie z pieniędzy na naszym koncie jest prostsze niż kiedykolwiek. Coraz większą rolę odgrywają przy tym smartfony, dzięki którym możemy między innymi wykonać przelew na czyjeś konto bankowe. Jak to zrobić? Czy jest to równie bezpieczne, jak wykonanie przelewu w sposób tradycyjny?

Przelew z telefonu na konto

Coraz więcej z nas posiada smartfony i dzięki nim ma dostęp do nowych usług. Znacznie wygodniej i szybciej możemy obecnie m.in. korzystać z pieniędzy na naszym rachunku bankowym, a to za sprawą aplikacji tworzonych przez banki.

Dzięki zainstalowaniu aplikacji naszego banku możliwe jest nie tylko sprawdzenie na smartfonie stanu naszego konta czy historii rachunku, ale również wykonywanie przelewów. Jak wykonać taki przelew nie wychodząc z domu i bez dostępu do komputera Czy to równie bezpieczne jak tradycyjne przelewy?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przelew online z telefonu na konto

Aby móc przelać pieniądze telefonem na czyjeś konto bankowe wystarczy, aby nasz smartfon miał zainstalowaną aplikację naszego banku oraz dostęp do internetu. Jeżeli nie posiadamy aplikacji, należy pobrać ją za darmo ze sklepu z aplikacjami Google Play lub App Store, a następnie zalogować się w aplikacji bankowej, postępując zgodnie z podawanymi przez aplikację instrukcjami.

Po zalogowaniu się w aplikacji bankowej na naszym smartfonie należy wybrać opcję "Wyślij przelew" lub "Nowy przelew" – opcja ta zawsze jest dobrze widoczna na ekranie. Wyświetli się nam wówczas formularz, w którym należy uzupełnić dane niezbędne do wykonania przelewu – imię i nazwisko odbiorcy, numer jego rachunku bankowego, tytuł oraz kwotę przelewu. Można również uzupełnić nieobowiązkowe dane takie jak adres zamieszkania odbiorcy.

Możliwe jest jeszcze wybranie rodzaju przelewu. Najczęściej wybierany jest przelew zwykły/standardowy, który prawie zawsze jest obecnie bezpłatny. Inne dostępne rodzaje przelewów to m.in. przelewy natychmiastowe oraz przelewy zagraniczne, których realizacja często wiąże się z dodatkową opłatą.

Na koniec należy jedynie kliknąć "Wyślij przelew" i potwierdzić transakcję, co najczęściej odbywa się poprzez wpisanie kodu PIN lub kodu z SMS. Należy pamiętać, że nie zawsze jest możliwe przelanie takim przelewem dużych kwot pieniędzy. Istnieje maksymalna kwota przelewu, którą można ustalić lub zmienić w aplikacji bankowej. Jest to rodzaj dodatkowego zabezpieczenia.

Przelew BLIK

Istnieje również druga metoda dokonania przelewu za pomocą telefonu przy wykorzystaniu systemu BLIK. BLIK to polski system płatności stworzony przez banki w 2015 roku. Jedną z jego funkcji jest możliwość dokonania przelewu na czyjś numer telefonu – bez potrzeby podawania numeru rachunku tej osoby.

Aby dokonać przelewu BLIK na telefon, zarówno wysyłający jak i odbiorca muszą być klientami jednego z banków obsługujących system BLIK. Nie jest to trudne, ponieważ przelewy BLIK są już obsługiwane przez 10 największych w Polsce banków.

Trzeba również, podobnie jak przy zwykłym przelewie wykonywanym z telefonu, posiadać na smartfonie aplikację swojego banku.

Aby wykonać przelew tą metodą, należy uruchomić aplikację bankową i wybrać opcję "Przelew na telefon". Jeżeli robimy to po raz pierwszy wyświetli nam się prośba o zarejestrowanie naszego numeru telefonu – chodzi o to, by bank skojarzył nasz numer z jednym, konkretnym rachunkiem bankowym.

Następnie należy wybrać numer telefonu odbiorcy lub wybrać go z wyświetlonej listy kontaktów – wszyscy, których banki obsługują przelewy BLIK, będą oznaczeni ikonką BLIK. Po wybraniu adresata wystarczy wpisać tytuł i kwotę przelewu oraz wysłać przelew zatwierdzając go kodem PIN. Odbiorca otrzyma pieniądze natychmiast, niezależnie od godziny i dnia tygodnia. W przypadku przelewu BLIK na telefon również obowiązują limity kwoty przelewu, zwykle można przesłać tą metodą nie więcej niż 500-1000zł dziennie.

Przelew z telefonu na konto – bezpieczeństwo

Czy dokonywanie przelewów z telefonu na konto jest bezpieczne? Niezależnie od wybranej przez nas metody przelew taki jest równie bezpieczny, jak przelew tradycyjny. Przede wszystkim możemy go zrealizować nie wychodząc z domu, nie ma więc możliwości, by np. na poczcie lub w oddziale banku ktoś podejrzał/podsłuchał nasze dane.

Nie należy również obawiać się bezpieczeństwa samego przelewu. Systemy bezpieczeństwa banków są obecnie bardzo rozbudowane w zakresie ochrony transakcji internetowych i ryzyko korzystania z takich przelewów jest znikome.

Trzeba jedynie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak niepodawanie swoich danych czy bankowego kodu PIN nigdzie poza aplikacją bankową na smartfonie. Trzeba też uważać na linki, które dostajemy, zwłaszcza z nieznanych adresów e-mail czy numerów telefonów. Oszuści mogą się posłużyć tym do zainstalowania złośliwego oprogramowania.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości