Jak pożyczać, by nie mieć długów? Bądź rozsądnym pożyczkobiorcą

Pieniądze

VIVUSPożyczanie bez zaciągania długów

Pożyczka może być dobrym rozwiązaniem w przypadku pilnych wydatków. Jednak pieniądze trzeba pożyczać z głową, po dokładnym przeanalizowaniu naszej sytuacji finansowej. Dzięki temu będziemy w stanie spłacić zobowiązanie i unikniemy długów.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nie jest trudno pożyczyć pieniądze. Trudniej zrobić to mądrze. Niefrasobliwe pożyczanie prowadzi często do dużych kłopotów. W rezultacie mamy już w Polsce ponad 2,8 mln dłużników, z czego ponad 1,2 mln to osoby mające problem m.in. ze spłatą pożyczek. Długi z tego tytułu wynoszą już prawie 36,8 mld zł, a dłużnik ma do oddania średnio 30 tys. zł.

Najwięcej dłużników mieszka w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. Największe problemy ze spłatą zadłużenia mają osoby w wieku 35-44 lata, a tuż za nimi są Polacy mający 45-54 lata.

Niesolidni dłużnicyVivus

– Wiele problemów ze spłatą pożyczek wynika z tego, że konsumenci podejmują często decyzję o pożyczeniu pieniędzy pod wpływem impulsu. Nie zastanawiają się, czy będą w stanie spłacić zobowiązanie w terminie – zauważa ekspert marki Vivus. – Oczywiście w pożyczaniu pieniędzy nie ma niczego złego. Bez takiego rozwiązania byłoby trudno sfinansować wiele różnych wydatków. Ważne jednak, żeby podchodzić do zaciągania pożyczek z rozsądkiem. Wtedy pożyczka stanie się prawdziwym wsparciem, a nie źródłem kłopotów – dodaje ekspert.

Czy pożyczka jest niezbędna i ile pożyczyć?

Z pożyczaniem pieniędzy nie należy się spieszyć. Dotyczy to zarówno niespodziewanych wydatków (przynajmniej dzień do namysłu zwykle jesteśmy w stanie wygospodarować), jak i długo planowanych przedsięwzięć. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy na pewno kolejna pożyczka jest nam niezbędna. Trzeba to analizować w kontekście celu, na jaki chcemy pożyczyć pieniądze. Na pewno nie należy tego robić, aby spłacić poprzednią pożyczkę. Takie postępowanie tylko pogłębi kłopoty, a nawet może doprowadzić do spirali zadłużenia.

Jeśli rzeczywiście pożyczka jest nam niezbędna, należy dobrze się zastanowić, jaką sumę pożyczyć. Tutaj nie należy przesadzać. Zaciągnijmy pożyczkę na taką kwotę, jakiej potrzebujemy, a nie na taką, jaką umożliwia nasza zdolność kredytowa. To jednak nie wszystko.

Czy naprawdę nas stać na pożyczkę?

Przed zaciągnięciem pożyczki trzeba koniecznie sprawdzić, czy rzeczywiście stać nas na taki krok. To właśnie brak takiej analizy często kończy się długami, które trudno spłacić. Skąd wiadomo, że nowa pożyczka nie zrujnuje naszego domowego budżetu? Trzeba to po prostu policzyć, ale solidnie, dokładnie i uczciwie przed samym sobą.

Należy zsumować wszystkie wpływy naszego domowego gospodarstwa (pensje domowników, zasiłki itp.). Od tego należy odjąć koszty utrzymania gospodarstwa, czyli bierzemy pod uwagę wszystkie rachunki za media, czynsz, inne wydatki, raty pożyczek i kredytów. W kolejnym kroku trzeba również odjąć kwotę, którą zwykle przeznaczamy na codzienne życie (np. jedzenie, ubrania, rozrywka). Suma, która nam pozostanie, pokaże, czy mamy jeszcze rezerwy na kolejną pożyczkę. Jeśli natomiast planujemy wziąć chwilówkę, którą trzeba spłacić jednorazowo, należy się upewnić, czy nasz budżet zwiększy się w najbliższym czasie o kwotę, która umożliwi spłatę.

Analiza zamiast marketingu

Wielu pożyczkodawców lubi się chwalić w reklamach, że ich oferta jest najlepsza. Przekaz marketingowy rządzi się jednak swoimi prawami i nie zawsze wszystko dokładnie wyjaśnia. Zamiast zatem polegać na reklamach, lepiej samemu sprawdzić, które oferty pożyczek są rzeczywiście najkorzystniejsze. W tym celu trzeba przeanalizować jak najwięcej pożyczek, zwracając uwagę przede wszystkim na wysokość RRSO. Niestety, to może być czasochłonne. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki pożyczek pozabankowych. W Internecie można znaleźć wiele takich narzędzi. Na takiej stronie www wystarczy wpisać kwotę, jaka nas interesuje oraz okres spłaty, a porównywarka wyświetli najlepsze na rynku oferty. Można także zapoznać się z rankingami pożyczek. Ważne jednak, żeby były to aktualne zestawienia. Rankingi również pomogą wybrać najkorzystniejsze pożyczki.

W kolejnym etapie trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie koszty związane z wybraną pożyczką. Nie wolno zapomnieć o dodatkowych kosztach, które mogą się pojawić na przykład przy nieterminowej spłacie zobowiązania.

Weryfikacja firmy pożyczkowej

Bezpieczne i rozsądne pożyczanie nie może się obejść bez weryfikacji pożyczkodawcy. Trzeba się upewnić, czy mamy do czynienia z legalnie działającą i solidną firmą pożyczkową. W jaki sposób dokonać takiej weryfikacji? Warto zacząć od poszukania opinii na temat danego pożyczkodawcy. W erze internetu nie jest to trudne czy czasochłonne. Opinie takie pojawiają się często na forach internetowych, w komentarzach na portalach finansowych itp.

Najlepiej również sprawdzić, czy dany pożyczkodawca znajduje się w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, a postanowienia stosowanych przez niego umów nie są wpisane do Rejestru Klauzul Niedozwolonych.

Warto także przyjrzeć się stronie internetowej pożyczkodawcy. Należy sprawdzić, czy podano tam dokładne dane firmy, adres oraz numer telefonu. Solidny pożyczkodawca udostępni również umowę ramową pożyczki na swojej stronie www. Należy dokładnie przeczytać ten dokument przed jego podpisaniem.

Nieodpowiedzialne pożyczanie pieniędzy może przyczynić się do pogłębienia kłopotów finansowych, a nawet do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Czasem warto zaciągać pożyczki, ale trzeba to robić rozważnie.

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: VIVUS

Źródło zdjęcia głównego: VIVUS