Jak obniżyć oprocentowanie kredytu gotówkowego?


Wielu z nas zastanawia się, czy można zmniejszyć wysokość miesięcznej raty kredytowej. Właściwie, nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ceny żywności czy rachunków za energię znacznie wzrosły w ostatnich latach. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na wskaźniki inflacji. W związku z tym sporo osób — w tym być może również Ty — z niepokojem spogląda na budżet domowy.

Jeśli chcesz poszukać oszczędności, zastanów się nad pomysłem, jakim jest obniżenie raty kredytu. Nie zawsze oznacza to wielkie korzyści. Z drugiej jednak strony warto spróbować obniżyć ratę kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Takie działanie z pewnością Ci nie zaszkodzi.

Czy jest możliwe obniżenie raty kredytu?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy możesz obniżyć ratę kredytu gotówkowego, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość — tak, jak najbardziej istnieje taka opcja. Oczywiście, nie oznacza to, że możesz wpadać w euforię.

Wręcz przeciwnie: zmniejszenie miesięcznej raty kredytu hipotecznego lub gotówkowego jest możliwe, ale nie zawsze osiągalne. Poza tym, obniżenie raty kredytu nie zawsze oznacza realne obniżenie ponoszonych kosztów (odsetki, prowizje), a jedynie rozłożenie spłaty na więcej rat (niższych).

Kto może starać się o obniżenie kredytu gotówkowego?

Teoretycznie zmniejszenie raty kredytu gotówkowego lub hipotecznego to rozwiązanie dostępne dla każdego. W praktyce, jak możesz się tego domyślać, jest nieco inaczej. Niestety, praktyka pokazuje, że zgodę na restrukturyzację kredytu łatwiej uzyskają osoby, które płacą terminowo swoje zobowiązania.

Nierzetelni dłużnicy raczej nie uzyskają zgody na wydłużenie okresu kredytowania, ponieważ bank obawia się, że w takiej sytuacji odzyskanie przyznanego kredytu nie tylko będzie utrudnione, ale także potrwa dłużej. W celu ochrony banki stosują np. wymóg terminowej spłaty kredytu przez min. 1 rok.

Kiedy można starać się o obniżenie raty kredytu?

Generalnie, możesz wnioskować o niższą ratę kredytu w sytuacji, gdy wiesz, że pojawią się problemy ze spłatą zobowiązania bankowego np. wskutek rosnących kosztów życia. Czasem terminowa spłata kredytu może być niemożliwa z powodu trudnej sytuacji finansowej w związku z utratą pracy (a to w czasie kryzysu gospodarczego wcale nietrudno) lub długotrwałą chorobą.

W takiej sytuacji warto spróbować uzgodnić z bankiem obniżenie raty kredytu. Zdecydowanie lepiej wnioskować o zmniejszenie raty kredytu gotówkowego (np. poprzez próbę wydłużenia okresu spłaty lub przeniesienia posiadanego zobowiązania z jednego banku do drugiego) niż czekać na kontakt z windykacją i wezwanie do zapłaty.

Koszty kredytu gotówkowego lub hipotecznego a stopy procentowe

Oczywiście, w przypadku kredytu hipotecznego (gotówkowego) ze zmiennym oprocentowaniem poziom odsetek zależy w dużej mierze również od polityki monetarnej banku centralnego — na to niestety nie masz wpływu.

Obecnie, tzn. w kwietniu 2023 r., stopy procentowe NBP są najwyższe od lat. Przykładowo, stopa referencyjna wynosi 6,75%. Zgodnie z zapowiedziami Rady Polityki Pieniężnej obniżki stóp możemy spodziewać się dopiero wtedy, gdy spadać zacznie inflacja, tzn. nie wcześniej niż w drugiej połowie 2023 r.

Możesz wprawdzie uchronić się przed dalszym wzrostem stóp procentowych, wybierając np. kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem (takich kredytów udziela się na pięcioletnie okresy). Z drugiej strony, jeśli stopy zostaną obniżone np. już po roku, Ty zostaniesz z droższym kredytem. Cóż, i tak źle, i tak niedobrze.

Kredyt konsolidacyjny — czy opłaca się konsolidować kredyty?

W bankowości konsolidacja oznacza połączenie co najmniej dwóch zobowiązań (kredytów, pożyczek) w jedno. W jej wyniku klient zaczyna płacić tylko jedną ratę miesięcznie zamiast kilku. Konsolidacja kredytu może przynieść dwie korzyści:

● oszczędność czasu — zamiast kilku operacji bankowych wykonuje się jeden przelew. Wydaje się jednak, że obecnie, tzn. w dobie bankowości elektronicznej, argument ten coraz bardziej traci na znaczeniu, ● ujednolicenie oprocentowania — w miejsce kilku różnych RRSO zaczyna obowiązywać jedna rata kredytu. Oprocentowanie jest procentowo nieco niższe niż suma wcześniejszych, pojedynczych zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny to dobry sposób na obniżenie raty kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Ale tylko w sytuacji, gdy nowy, skonsolidowany harmonogram spłaty kredytu jest dłuższy w porównaniu z dotychczasowymi umowami bankowymi.

Oczywiście, nie oznacza to, że należy konsolidować kredyty hipoteczne czy gotówkowe zawsze i wszędzie. Wręcz przeciwnie — każda taka decyzja powinna być przemyślana. Podczas kalkulacji trzeba wziąć pod uwagę m.in. opłaty, jakie wiążą się z przeniesieniem kilku kredytów do nowego banku (istnieje ryzyko, że okażą się one wyższe niż korzyść w postaci niższego zobowiązania po konsolidacji). Poza tym, wydłużenie okresu spłaty kredytu oznacza również wyższe odsetki.

Poza kalkulacjami finansowymi warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt — kredyt konsolidacyjny może poprawić Twój credit scoring. Jeżeli zatem planujesz zaciągnąć np. kredyt hipoteczny, zastanów się nad tym rozwiązaniem.

Kredyt konsolidacyjny to obszerny temat. Nie da się w jednym artykule w całości opisać tego zagadnienia. To właśnie dlatego warto zapoznać się np. z tekstem https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-konsolidacyjny, który prezentuje aktualną ofertę banków.

Porównanie ofert kredytu gotówkowego — na co zwracać uwagę?

Jeśli chcesz zwrócić się do banku z prośbą o udzielenie kredytu, podczas porównywania ofert, weź pod uwagę:

● RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), ● rodzaj oprocentowania (raty równe lub malejące), ● dodatkowe opłaty, w tym np. koszty ubezpieczenia, ● okres kredytowania, ● warunki spłaty, możliwość czasowego zawieszenia spłat czy wydłużenia okresu kredytowania, ● preferencyjne warunki w przypadku skorzystania z dodatkowych produktów banku (cross selling).

Szczególnie pomocne w tym względzie są internetowe rankingi. Znajdują się w nich oferty największych banków w Polsce. A jeśli dodamy do tego kalkulator rat kredytu online, to okazuje się, że otrzymujemy kompleksowe wsparcie.

Co ważne, takie zestawienia są na bieżąco aktualizowane. Choć oczywiście przed zaciągnięciem zobowiązania lepiej zapoznać się z zapisami zawartymi w proponowanej przez bank umowie kredytowej. Jeden z dobrze skonstruowanych rankingów odnajdziemy na stronie: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe.

Obniżenie rat kredytu czy skrócenie okresu kredytowania po nadpłacie — co bardziej się opłaca?

Jednym z dylematów osób, które chcą obniżyć koszty kredytu, jest wybór pomiędzy dwiema opcjami:

zmniejszyć wysokość raty kredytu, ● wydłużyć okres spłaty kredytu.

Co lepiej wybrać? Nie damy Ci konkretnej odpowiedzi. Jeżeli chcesz znaleźć optymalne rozwiązanie, musisz zapoznać się z warunkami umowy w zakresie tego, jak np. zmienią się koszty po wydłużeniu okresu kredytowania.

Gdy bank wyda zgodę na skrócenie okresu spłaty kredytu, nadal będziesz płacił miesięczną ratę na podobnym poziomie, ale spłacisz dług szybciej i zaoszczędzisz na niższych odsetkach. Odwrotnie wygląda sytuacja w drugim przypadku. Sama miesięczna rata stanie się niższa, ale okres spłaty wydłuży się, co zwiększy odsetki.

Jeśli jednak masz przejściowe problemy finansowe, takie rozwiązanie może Ci znacząco pomóc, ponieważ spłata zobowiązania stanie się prostsza i mniej obciążająca dla budżetu domowego.

Jak napisać pismo do banku o zmniejszenie rat kredytu?

Nie istnieje jeden, uniwersalny wzór takiego formularza, generalnie jednak trzeba będzie zawrzeć w nim:

● uzasadnienie, tzn. wskazanie powodu, który sprawia, że wnioskujesz o zmniejszenie raty kredytu, ● informacje o Twoich dochodach i wydatkach — dzięki temu bank oceni, w jakim zakresie można obniżyć ratę kredytu.

Ponieważ ostatnie lata to czas, w którym dynamicznie rozwija się bankowość elektroniczna, przygotowanie takiego pisma często jest możliwe bez wychodzenia z domu.

Podczas składania wniosku miej na uwadze możliwości, jakie daje Ci dany bank. Przykładowo, niektóre podmioty pozwalają na zmniejszenie raty kredytu jedynie na określony czas (np. 6 miesięcy). Nie zawsze możliwe jest obniżenie raty dla całego okresu kredytowania w ramach wydłużenia okresu spłaty czy karencja (zawieszenie) spłat na określony czas.

To, jakie możliwości daje bank, należy sprawdzić jeszcze na etapie wyboru spośród oferty kredytów gotówkowych czy hipotecznych, jakie są dostępne na rynku.

Wakacje kredytowe jako sposób na obniżenie raty kredytu hipotecznego

Pandemia koronawirusa oraz wojna rosyjsko-ukraińska spowodowały kryzys gospodarczy w naszym kraju. W ramach walki z inflacją zdecydowano się na radykalne podwyżki stóp procentowych. Ponieważ poziom stóp rzutuje na koszt kredytu hipotecznego, łatwo można wyobrazić sobie kłopoty osób, które je spłacają.

W związku z tym rząd zdecydował się na wprowadzenie rozwiązań, które mają na celu ulżenie spłacie zobowiązania z tytułu kredytu hipotecznego. To wprowadzone w lipcu 2022 roku rozwiązanie znane jako tzw. wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych w ramach kredytu hipotecznego. Zawieszenie jest możliwe na 8 miesięcy, po 4 miesiące w 2022 i 2023 roku. Oczywiście, wciąż można w tym okresie spłacać zobowiązanie — takie działanie sprawi, że poziom rat kredytu hipotecznego ulegnie w przyszłości obniżeniu.

Pozostałe wiadomości

Konieczne jest zamrożenie cen energii w 2024 roku. Należy się tym szybko zająć. Mówimy prawdopodobnie o okresie półrocznym, a potem o stopniowym odmrażaniu - wskazał wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko. Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. 

Zamrożone ceny prądu na dłużej. Jest projekt poselski

Zamrożone ceny prądu na dłużej. Jest projekt poselski

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 28 listopada 2023 roku.

Kumulacja w Lotto. Jakie liczby padły podczas losowania 28 listopada 2023?

Kumulacja w Lotto. Jakie liczby padły podczas losowania 28 listopada 2023?

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji byli grający w Danii, Niemczech i Hiszpanii, gdzie padły wygrane drugiego stopnia. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. W następnym losowaniu można wygrać 120 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 28 listopada 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 28 listopada 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że wstrzymuje na terenie całego kraju obrót kilkoma seriami oraz zakazuje wprowadzenia do obrotu kilkunastu serii leku przeciwbólowego Oxylaxon. Jak wyjaśniono w decyzji GIF, w toku postępowania potwierdzono wystąpienie wady jakościowej.

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) poinformował, że cyberprzestępcy próbują wykorzystać wizerunek platformy Wolt do kradzieży informacji dotyczących kart płatniczych. Stworzyli w tym celu fałszywe strony, które oferują kody promocyjne.

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. "Wyłudzają dane kart płatniczych"

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. "Wyłudzają dane kart płatniczych"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego (NBP) pojawił się nowy baner. Tym razem odnosi się nie tylko do inflacji i wzrostu cen, stóp procentowych, ale i samych prac banku. "Wszystkie działania NBP są zgodne z prawem i spełniają najwyższe standardy międzynarodowe" - głosi.

NBP broni się po raz kolejny na banerach. "Precyzja" i "międzynarodowe standardy"

NBP broni się po raz kolejny na banerach. "Precyzja" i "międzynarodowe standardy"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

1,8 miliona Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - wskazano w "Raporcie o biedzie 2023". Dowiadujemy się ponadto, że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej.

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Sieć laboratoriów w opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu przyznała, że 19 listopada doszło do ataku na serwery spółki oraz że "dostęp do znajdujących się tam danych mogły w sposób bezprawny uzyskać osoby nieuprawnione". "Spółka zgłosiła naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, poinformowała uprawnione instytucje oraz złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości" - poinformowano. Firma nie podała, ilu osób dotyczy problem.

Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W ostatnich dniach sprawowania władzy w roli ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał jeszcze dwa zarządzenia w sprawie utworzenia nowych stanowisk w podległych mu instytucjach.

Ostatnie powołania Piotra Glińskiego jako ministra kultury

Ostatnie powołania Piotra Glińskiego jako ministra kultury

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Od 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach zmieni się rodzaj benzyny 95-oktanowej - z E5 na E10. Oznacza to, że wzrośnie z 5 do 10 procent zawartość biokomponentów. "Obowiązek oferowania paliwa E10 dotyczy wszystkich sprzedawców paliw działających na terenie Polski, zarówno dużych koncernów, jak i sprzedawców prowadzących pojedyncze stacje paliw" - podkreślił zespół prasowy Orlenu w odpowiedzi na zapytanie TVN24 Biznes.

Niedługo nowe paliwo na stacjach. Orlen komentuje

Niedługo nowe paliwo na stacjach. Orlen komentuje

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Od 1 stycznia zakazane będą kopciuchy w połowie Polski. Zakaz używania najgorszej jakości pieców zostanie wprowadzony w ośmiu województwach, choć na różnych zasadach. Na przykład w Sopocie nie będzie można dorzucać do pieca ani węgla, ani drewna, by ogrzać dom. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia 2024 rok wypłacane będzie nowe świadczenie dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami - informuje resort rodziny. Chodzi o świadczenie wspierające, które przysługiwać będzie w wysokości od 40 procent do 220 procent renty socjalnej.

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że emeryci i renciści mogą pracować i dorabiać, ale niektórych z nich obowiązują limity w tym zakresie. Gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - powiedział rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Od 1 grudnia limity będą wyższe.

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Specjalne nagrody dla dyrektorów przedsiębiorstw państwowych z zakresu gospodarki morskiej przewiduje projekt rozporządzenia ministra infrastruktury, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Odpowiedzialny za projekt jest wiceminister Marek Gróbarczyk.

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ponad 4,6 miliona złotych zarobili w 2022 roku doradcy Adama Glapińskiego - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Mimo ponawianych próśb, Narodowy Bank Polski odmawia ujawnienia ich nazwisk.

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes