TVN24 Biznes | Pieniądze

Jak zmienią się ceny w sklepach? "Obecne podwyżki są wyższe niż obniżka VAT"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywność
Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywnośćTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywność

Od lutego ma zacząć obowiązywać tymczasowy zerowy VAT na żywność. To element drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej, którą po poprawkach Senatu ma zająć się Sejm. "Obecne podwyżki są wyższe niż obniżka VAT" - wskazuje jednak ekonomista Rafał Mundry.

Premier Mateusz Morawiecki kilkanaście dni temu zaprezentował elementy drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej. Wśród nich znalazły się obniżki do zera VAT-u na nawozy i żywność objętą obecnie stawką 5-procentową. Zmiany mają obowiązywać od 1 lutego do końca lipca 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ekspert o cenach po obniżce VAT

"Za tydzień powinno być już 'taniej'. Wejdzie zerowy VAT na żywność" - napisał na Twitterze Mundry. Dodał też: "Ale obecne podwyżki są wyższe - ok. 10 proc. - niż planowana obniżka VAT. Efekt: stare niższe ceny już nie wrócą. Pomimo obniżki VAT. I tak będzie drożej" - stwierdził.

Pod komentarzem ekonomista zamieścił tabelę zmiany cen niektórych produktów po podwyżkach w tym tygodniu (porównał ceny z niedzieli oraz poniedziałku), które zaobserwował w sklepie Biedronka, a także jego szacunki dotyczące tego, jaka będzie cena po obniżce VAT. Z tabeli wynika, że po wprowadzeniu zerowego VAT prawie wszystkie produkty i tak będą miały wyższe ceny niż przed obecną podwyżką.

Jedynym wyjątkiem jest serek wiejski. Z kolei kajzerka, chleb tostowy, pierś z kurczaka, ser żółty, łosoś wędzony, mąka, olej, mleko, musli, mrożona pizza, jogurt chleb żytni i herbata będą droższe pomimo wprowadzenia obniżki.

- Niestety, realia rynkowe powodują, że zmiany cen niektórych produktów stały się nieuniknione. Nadal jednak zachowujemy konkurencyjność w porównaniu z ofertami innych sieci - skomentował dla "Rzeczpospolitej" Grzegorz Pytko, dyrektor handlowy w Biedronce.

Obniżka VAT na żywność - Lidl i Aldi komentują

Komunikat w sprawie zapowiadanych zmian opublikowała sieć Lidl Polska. Według firmy w związku obniżką stawki VAT, przecenione ma zostać co najmniej 2 tys. produktów. "Tańsze masło, mleko, śmietana, pieczywo, jabłka, marchew, ziemniaki…. lista artykułów tańszych dzięki obniżce stawki VAT do 0 procent jest bardzo długa (...)" - zapowiedziała sieć, dodając, że "niższych cen klienci mogą spodziewać się już od 1 lutego br.".

Nowe przepisy skomentowali również przedstawiciele sieci Aldi, która w naszym kraju posiada 203 sklepy. Firma zapowiedziała, że "nie czeka na ustawę i obniża ceny już od 31 stycznia". "Udział żywności objętej 5-proc. stawką VAT jest znaczący w sklepach Aldi i konsumenci z pewnością odczują pozytywne skutki obniżki podatku. W wielu przypadkach zmiana ta będzie nawet wyższa niż 5 proc." - przekazali przedstawiciele sieci. Konsumenci - podobnie jak w przypadku zapowiedzi Lidla - mają otrzymać blisko 2 tysiące produktów z obniżoną ceną.

Obniżka VAT na żywność - jakie produkty?

Premier Morawiecki zaapelował do przedsiębiorców o obniżenie cen produktów. - Apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów( o 5 procent - red.) - mówił szef rządu. Jak wskazywał obniżenie do zera VAT-u na żywność ma kosztować budżet państwa 6-7 mld zł. Zdaniem premiera Morawieckiego, z tytułu obniżki VAT-u na żywność miesięcznie w portfelu Polaków zostanie 45 zł.

Obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze - opodatkowane stawką 5 proc. - jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

W przypadku środków wykorzystywanych do produkcji rolnej obniżka VAT z 8 proc. do zera ma objąć nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, produkty wspomagające produkcję rolną, takie jak środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości