TVN24 Biznes | Pieniądze

Drożyzna w Polsce zaskoczyła ekonomistów. Walczak i Niedziałek tłumaczą

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Inflacja najwyższa od 21 lat. Mateusz Walczak i Jan Niedziałek o wzroście cen
Inflacja najwyższa od 21 lat. Mateusz Walczak i Jan Niedziałek o wzroście cenTVN24
wideo 2/6
TVN24Inflacja najwyższa od 21 lat. Mateusz Walczak i Jan Niedziałek o wzroście cen

Inflacja w Polsce jest na poziomach niewidzianych od grudnia 2000 roku. Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego przebiły prognozy ekonomistów. O tym, co się dzieje z inflacją, mówili w TVN24 Mateusz Walczak i Jan Niedziałek, prowadzący program "Byk i Niedźwiedź" w TVN24 BiS.

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 roku wzrosły o 8,6 proc. rok do roku. Ekonomiści ankietowani przez Polską Agencję Prasową spodziewali się wzrostu cen o 8,3 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła o 0,9 proc.

- Miało być 8,3, znowu jest zaskoczenie, znowu ta inflacja jest większa, niż spodziewali się ludzie, którzy na co dzień analizują te ceny. To już jest stała tendencja, że inflacja wymyka się nam spod kontroli i wymyka się nam spod oczekiwań - mówił Jan Niedziałek. Ostateczne dane dotyczące inflacji w grudniu 2021 roku poznamy 14 stycznia.

OGLĄDAJ PROGRAM "BYK I NIEDŹWIEDŹ" W INTERNECIE W TVN24 GO

Szacunki GUS oznaczają, że inflacja jest na najwyższym poziomie od grudnia 2000 roku, kiedy wynosiła 8,5 proc.

PAP/Maciej Zieliński

Stopy procentowe w Polsce

Niedziałek zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach stopy procentowe poszły do góry, "ale nie nadążają za inflacją". - Cały czas stopy procentowe realnie, czyli po uwzględnieniu inflacji, są ujemne - wyjaśnił.

Rada Polityki Pieniężnej podczas wtorkowego posiedzenia postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 50 punktów bazowych. W efekcie główna, referencyjna stopa procentowa od środy będzie na poziomie 2,25 procent.

Prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP mówił podczas środowej konferencji prasowej - czyli przed ogłoszeniem wstępnych danych przez GUS - że biorąc pod uwagę obecne prognozy rozwoju sytuacji, będzie namawiał Radę do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych, co najmniej o 50 punktów bazowych.

- Przewidujemy, że w pierwszym kwartale tego roku inflacja przejściowo zmaleje dzięki wprowadzeniu przez rząd tarczy antyinflacyjnej. W drugim kwartale inflacja ponownie wzrośnie, by osiągnąć maksimum w okolicy czerwca, połowy roku, gdzieś powyżej ośmiu procent. (…) Potem inflacja powinna stopniowo maleć - mówił w środę Glapiński.

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP ma się odbyć 8 lutego.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości