Prezes URE: wkrótce rozpatrzymy wnioski o zmiany taryf na energię

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Polityka energetyczna rządu. Kosiniak-Kamysz: kto im kazał sprowadzać więcej węgla z Rosji?
Polityka energetyczna rządu. Kosiniak-Kamysz: kto im kazał sprowadzać więcej węgla z Rosji?TVN24
wideo 2/6
TVN24Polityka energetyczna rządu. Kosiniak-Kamysz: kto im kazał sprowadzać więcej węgla z Rosji?

Ceny prądu mogą zostać podwyższone jeszcze w tym roku. Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęło kilka wniosków o zwiększenie taryfy za energię w najbliższym czasie. - Wkrótce te wnioski zostaną rozpatrzone - powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Gawin przyznał, że do URE złożono kilka wniosków o zmiany taryf na energię elektryczną jeszcze w tym roku. - Trzeba przy tym powiedzieć, że nie wszystkie przedsiębiorstwa taryfowe złożyły takie wnioski. Jesteśmy na ukończeniu postępowań w tej kwestii - powiedział prezes URE.

Ceny prądu. Trwają postępowania taryfowe

Dodał, że równolegle prowadzone są postępowania, które dotyczą taryf na przyszły rok. - W 2023 roku rozliczenia za energię będą do pewnego limitu zużycia na poziomie roku 2022, a po przekroczeniu limitu mamy cenę, która jest wprost określona w ustawie - mówił Gawin.

Prezes URE podkreślił, że od września wpływ na cenę energii elektrycznej mają głównie koszty jej wytworzenia.

- Właściwie całkowicie został wyeliminowany element spekulacyjny. Wcześniej element spekulacyjny był bardzo duży, wynikał to m.in. z dynamicznej zmiany cen paliw. W momencie kiedy ktoś oferował produkt dla klienta końcowego, to próbował - mając na uwadze dynamiczną zmienność rynku - odzwierciedlić koszty tej zmienności - mówił Gawin.

Sprzedawcy z urzędu, dla których URE zatwierdza taryfy na sprzedaż do gospodarstw domowych, to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości