Zerowy VAT na żywność na dłużej? Są informacje z Ministerstwa Finansów

Aktualizacja:
Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Rzecznik rządu Piotr Mueller o zerowej stawce VAT na żywność
Rzecznik rządu Piotr Mueller o zerowej stawce VAT na żywnośćTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o zerowej stawce VAT na żywność

Zerowa stawka VAT na żywność ma zostać przedłużona do końca 2023 roku. Tak wynika z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 roku, o którym napisała Polska Agencja Prasowa. Zerowa stawka VAT miała obowiązywać do końca czerwca tego roku. Zapytaliśmy resort finansów, czy rzeczywiście zdecydowano o przedłużeniu obowiązywania tego rozwiązania. Mamy odpowiedź.

Od początku lutego 2022 roku weszła w życie druga odsłona tzw. tarczy antyinflacyjnej. W jej ramach wprowadzono m.in. zerowe stawki VAT na niektóre produkty żywnościowe, np. owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska na początku grudnia podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność do końca czerwca 2023 roku.

Z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 roku wynika, że rozwiązanie pozostanie na dłużej.

Zerowy VAT na dłużej?

"Stopa inflacji została w pewnym stopniu ograniczona, dzięki działaniom antyinflacyjnym wprowadzonym przez rząd. W odpowiedzi na rosnącą inflację wprowadzono zestaw działań mających na celu złagodzenie negatywnego wpływu rosnących cen na gospodarstwa domowe (tzw. tarcze antyinflacyjne 1.0 i 2.0). Opierały się one na dwóch instrumentach: obniżeniu podatków, w tym podatku od towarów i usług (VAT), akcyzy i niektórych innych podatków od energii, paliwa i artykułów spożywczych, oraz bezpośredniej, jednorazowej pomocy z budżetu państwa dla gospodarstw domowych o niższych dochodach" - napisano w prospekcie.

"Część środków wdrożonych w ramach tarcz antyinflacyjnych wygasła z końcem 2022 r., ale zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe została przedłużona do końca 2023 roku" - dodano.

Po tych informacjach wysłaliśmy pytania do Ministerstwa Finansów, czy rzeczywiście zapadła decyzja o przedłużeniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe do końca 2023 roku. "Ministerstwo Finansów cały czas monitoruje sytuację. Jeśli będzie taka potrzeba będą podejmowane decyzje o dalszym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Rzecznik rządu Piotr Mueller podczas poniedziałkowej konferencji prasowej informował, że rząd w kwietniu powinien zdecydować o ewentualnym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność.

- W zakresie tarcz antyinflacyjnych podejmujemy decyzje praktycznie z 2-3-miesięcznym wyprzedzeniem, jeżeli chodzi o kwestie związane z obowiązywaniem stawki, więc te decyzje, o których pan mówi, zapewne będą podjęte w kwietniu, tak aby była jasność, jeżeli chodzi o stawki podatkowe na kolejne półrocze - odpowiedział Mueller zapytany o perspektywy przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność na drugą połowę roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości