"Polacy uciekają za lepszym życiem". Poza krajem zarabiają średnio 7,5 tys. zł miesięcznie

Pieniądze

TVN24 BiSZarobki na emigracji. "Średnio 7,5 tys. miesięcznie"

Polacy są największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii, o czym informowaliśmy w tvn24bis.pl w czwartek. Wyjechali z kraju za pracą, lepszymi zarobkami i wygodniejszym życia. - Zarabiają tam średnio 7,5 tys. zł miesięcznie. Koszty życia są tam nawet o 30 proc. niższe niż w Polsce - uważa Tomasz Staśkiewicz z firmy Sedlak&Sedlak.

Tomasz Staśkiewicz z firmy Sedlak&Sedlak stwierdził w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 Biznes i Świat, że Polacy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech wykonują przede wszystkim najprostsze prace.

Jakie zarobki?

- Są to prace budowlane, w hotelarstwie i gastronomii, prace związane z opieką nad osobami starszymi. Zarabiają tam dużo więcej niż w Polsce na tych samych stanowiskach. Średnie wynagrodzenie Polaków w Wielkiej Brytanii to około 1,2-1,3 tys. funtów, czyli około 7,5 tys. złotych miesięcznie. Ciekawe jest odniesienie do kosztów życia, a te są w Wielkiej Brytanii relatywnie niższe. Zaledwie około 40 proc. budżetu domowego pochłaniają te niezbędne wydatki na zapewnienie sobie mieszkania i życie. W Polsce jest to około 60-70 proc. - mówił Tomasz Staśkiewicz.

Ekspert podkreślił, że coraz więcej Polaków na Wyspach Brytyjskich pracuje w zawodach specjalistycznych.

- Coraz więcej osób pracuje w londyńskim city. Polacy zaczynają wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii i obejmują stanowiska wyższe, menedżerskie, specjalistyczne, ale to wciąż bardzo mały odsetek naszych rodaków - powiedział Staśkiewicz.

Gdzie pracują?

Z danych serwisu Wynagrodzenia.pl wynika, że w Irlandii osoba wykonująca proste prace w handlu i usługach zarabia średnio 1512 euro, czyli 6290 zł. Natomiast pracownik obsługi biurowej zarobi 1838 euro, czyli 7644 zł. Na jeszcze wyższe pensje mogą liczyć kierowcy i operatorzy pojazdów - 1848 euro, czyli 7688 zł. Zdecydowanie wyższe wynagrodzenia mają budowlańcy oraz górnicy - 2860 euro, czyli 11,9 tys. zł.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,