Pieniądze

Nowy groźny wirus. Uważaj na fałszywe faktury

Pieniądze

ShutterstockCyberprzestępcy wysyłają fałszywe faktury

Jeden z operatorów komórkowych ostrzega przez fałszywymi fakturami, które trafiają do skrzynek poczty elektronicznej wielu internautów. Celem oszustów nie jest skłonienie nas do wpłaty pieniędzy na ich konto, a zainstalowanie groźnego wirusa.

Rzecznik Play informuje we wpisie na swoim blogu, że złośliwe oprogramowanie to "Trojan-Downloader.JS.Agent". To program, który służy do wgrywania na zainfekowany komputer dalszych niebezpiecznych narzędzi, np. oprogramowania ransomware, które szyfruje dane ofiary i żąda zapłacenia okup za przywrócenie dostępu.

Wirus jest instalowany na nasz komputer po ściągnięciu załącznika otrzymanego w wiadomości od cyberprzestępców. Dlatego rzecznik Play radzi, by od razu kasować takie wiadomości.

Fałszywa faktura

Fałszywa faktura, którą rozsyłają na maila oszuści wygląda następująco:

Imitacja fakturyblogplay.pl

Czytając taką wiadomość w pierwszej kolejności szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nadawcę wiadomości. Jak podkreśla bowiem rzecznik, e-awizo w Play jest zawsze wysyłane z domeny awizo@mojefinanseplay.pl.

Ponadto właściwy dokument zawiera podpis cyfrowy w standardzie S/MIME, który gwarantuje zabezpieczenie przed sfałszowaniem wiadomości. To znaczy, że jakakolwiek zmiana dołączonego dokumentu lub treści e-awizo spowoduje, że podpis nie będzie się zgadzał w programie pocztowym - czytamy we wpisie na blogu.

Należy również pamiętać, że Play nigdy nie wysyła pliku ZIP. Faktury tego operatora są wysyłane w formacie PDF. Jeżeli jesteśmy abonentami Play, w razie jakichkolwiek wątpliwości, kwestię faktur można sprawdzić w Play24.

W poniedziałek informowaliśmy o niebezpiecznym wirusie grasującym na Facebooku. Groźne oprogramowanie rozsyłane jest przez rzekome zdjęcie wysłane przez znajomych. Jego otwarcie może skutkować zablokowaniem komputera. Zobacz materiał TVN24 BiS (21.11.2016):

Uwaga na wirus na Facebooku
Uwaga na wirus na FacebookuTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, blogplay.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości