Gwarancja i rękojmia – co wybrać? Sprawdź swoje prawa, gdy kupiony towar ma wady

Źródło:
TVN24 Biznes
Black Friday: Prawa konsumenta (materiał archiwalny)
Black Friday: Prawa konsumenta (materiał archiwalny)
wideo 2/2
Black Friday: Prawa konsumenta

Jeżeli kupiliśmy nową rzecz i jest ona wadliwa lub niezgodna z opisem, możemy próbować dochodzić swoich praw z tytułu gwarancji lub rękojmi. Jakie są między nimi różnice? Kiedy lepiej wybrać gwarancję, a kiedy rękojmię.

Gwarancja a rękojmia

Gwarancja i rękojmia są dwoma różnymi podstawami składania reklamacji przez konsumenta.  Dzięki nim konsument ma możliwość dochodzić swoich praw w przypadku wykrycia wady fizycznej lub prawnej zakupionego towaru.

Zdarza się, że dostępna jest jedynie rękojmia, często jednak konsument ma do wyboru obie możliwości. Co więcej wybór jednej z nich nie odbiera nam prawa do skorzystania również z drugiej. Inaczej mówiąc nawet, jeżeli wybierzemy dochodzenie naszych praw np. na drodze gwarancji, możemy wciąż skorzystać również z rękojmi – na przykład, jeżeli w ramach gwarancji nie spełniono naszych roszczeń. 

Czym jednak różni się gwarancja od rękojmi?

Rękojmia – co to jest?

Rękojmia jest uprawnieniem gwarantowanym nam przez prawo. Obciąża ona sprzedawcę odpowiedzialnością za wady prawne i fizyczne sprzedawanego towaru, wykonanego dzieła, wynajmowanego lokalu czy przeprowadzonych robót budowlanych. 

Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika, że każdy konsument ma 2 lat od zakupu, aby skorzystać z rękojmi i w ten sposób dochodzić swoich praw względem sprzedawcy. Sprzedawca ma 14 dni na rozpatrzenie zgłoszonej w ten sposób reklamacji – w przypadku nieudzielenia odpowiedzi w terminie uznaje się, że reklamacja została przez niego uznana. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Na mocy rękojmi domagać możemy się bezpłatnej naprawy towaru, jego wymiany na nowy, a także zwrotu całości lub części pieniędzy. Decyzja w tym zakresie należy do konsumenta, a jego wybór jest wiążący dla sprzedawcy. Podstawą reklamacji w tym zakresie będzie przedstawiony przez nas dowód zakupu lub umowa zakupu. Sprzedawca nie może przy tym wymagać od nas posiadania oryginalnego opakowania towaru ani paragonu – dowodem zakupu może być też np. wydruk z karty płatniczej. 

Należy pamiętać, że z tytułu rękojmi możemy skorzystać jedynie wobec wad, o których nie wiedzieliśmy podczas dokonywania zakupu. W przeciwnym razie sprzedawca jest zwolniony z odpowiedzialności z tytułu rękojmi – chodzi np. o przypadki, w których zakupiono towar przeceniony właśnie ze względu na określoną wadę.

Gwarancja – co to jest?

Gwarancja jest z kolei uprawnieniem oferowanym dobrowolnie, najczęściej przez producentów towarów. To dodatkowe, pisemne zapewnienie producenta o jakości swoich produktów – chce on w ten sposób wzmocnić swój wizerunek i podkreślić jego bezawaryjność. 

Czas trwania gwarancji jest ustalany dowolnie – może to być jeden dzień, a może być dożywotnio – wszystko zależy od gwaranta, czyli podmiotu który decyduje o ustanowieniu - lub nie - gwarancji. 

Podobnie jest z zakresem gwarancji i zasadami, na jakich jest ona udzielana, w tym czasem, jak gwarant ma na rozpatrzenie naszej reklamacji. Również od gwaranta zależy, czego możemy się w ramach naszej reklamacji domagać – wymiany towaru, naprawy, czy zwrotu pieniędzy.

Udzielenie gwarancji nie wyłącza przy tym naszego prawa do korzystania z rękojmi – decyzja o tym, jaką drogą będziemy dochodzić swoich praw, należy do konsumenta. Co więcej w przypadku dokonania reklamacji z tytułu gwarancji upływ 2-letniego okresu, w którym możemy skorzystać także z rękojmi, jest wstrzymywany na czas rozpatrywania zgłoszenia gwarancyjnego. 

Gwarancja czy rękojmia – co lepsze?

W sytuacji, w której przysługuje nam nie tylko rękojmia, ale również gwarancja, z czego lepiej skorzystać?

Najczęściej konsumenci wybierają gwarancję. Wynika to nie tylko z faktu, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z przysługiwania im rękojmi. Wybór gwarancji niesie ze sobą określone korzyści: przede wszystkim większe szanse na właściwe zdiagnozowanie i usunięcie problemu przez wyspecjalizowanego producenta, niż przez sprzedawcę. 

Gwarancja czasami oferuje nam również specjalne korzyści lub możliwości wykraczające poza to, co oferuje rękojmia. Może to być usługa naprawy towaru u nas w domu, opłacania kosztów przesyłki lub znacznie dłuższy czas na zgłaszanie wad niż jest to możliwe w przypadku rękojmi. Ponadto w przypadku zakupu za granicą gwarancja umożliwia skorzystanie z naprawy również w autoryzowanym serwisie w kraju naszego pobytu.

Jednak w wielu sytuacjach to rękojmia może być lepszym, o ile nie jedynym wyborem. Przede wszystkim przysługuje nam ona z mocy prawa zawsze, a nie tylko wówczas, gdy zdecydował się na to producent. Ponadto rękojmia daje nam pewność posiadanych praw i sposobu ich dochodzenia – warto więc wybrać rękojmię, gdy gwarancja daje nam mniejsze korzyści, lub gdy obowiązuje krócej niż 2 lata.

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP