Pieniądze

Handel i przemysł gorzej od oczekiwań. Nowe dane GUS

Pieniądze

[object Object]
Ceny żywności coraz wyższe TVN24 BiS
wideo 2/4

Sprzedaż detaliczna w grudniu 2017 r. wzrosła o 6 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 2,7 procent. W obu przypadkach dane są nieco gorsze od oczekiwań analityków.

W grudniu 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku o 6 proc. W porównaniu z listopadem sprzedaż detaliczna wzrosła o 16,6 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP przewidywali wzrost w ujęciu rocznym o 7,9 proc. i wzrost o 19,0 proc. miesiąc do miesiąca.

Sprzedaż detaliczna realnie (przy uwzględnieniu inflacji) wzrosła o 5,2 proc. rok do roku.

Przemysł i budownictwo

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 2,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 10,2 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w listopadzie o 3,0 proc., zaś w stosunku do listopada spadku o 9,2 proc. GUS odnotował także wzrost cen produkcji sprzedanej w przemyśle i sektorze budowlano usługowym w grudniu - odpowiednio o 0,3 proc. i 1,4 proc. w porównaniu z grudniem ubiegłego roku. Ceny produkcji sprzedanej obrazują zmiany kwoty pieniędzy, które otrzymuje producent za sprzedane produkty, pomniejszone o należne podatki i opłaty. "W okresie styczeń–grudzień 2017 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,9 proc. wyższe w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. (kiedy notowano spadek - o 0,1proc.), a ceny produkcji budowlano-montażowej - o 0,6% (spadek w ub. roku - o 0,4proc.)." - poinformował GUS.

Autor: ps//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości