Pracownicy się cieszą, ale dla firm to problem. Najnowsze wyniki badania

Pieniądze

Kwieciński: pracownicy ze Wschodu sprawdzają się lepiejTVN24 BiS
wideo 2/4

W kwietniu koszty zatrudnienia były najczęściej wymienianą barierą działalności przez przedsiębiorstwa - wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku rośnie niedobór wykwalifikowanych pracowników.

"W kwietniu w budownictwie, handlu detalicznym, przetwórstwie przemysłowym i usługach najczęściej wymienianą barierą są koszty zatrudnienia" - napisano w komentarzu do badania. "Jednostki budowlane i przemysłowe jako drugą co do istotności barierę wskazują niedobór wykwalifikowanych pracowników, podmioty handlu detalicznego - zbyt dużą konkurencję na rynku, a usługowe - niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne" - dodano.

Niedobór pracowników

Jak wynika z badania GUS, rosną problemy ze znalezieniem pracowników. "W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedoborem pracowników w przetwórstwie przemysłowym i handlu detalicznym oraz niedoborem wykwalifikowanych pracowników w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie i usługach" - napisano.

Jak dodano, "rzadziej niż w analogicznym miesiącu 2017 roku w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, usługach i handlu detalicznym zgłaszano problemy wynikające z niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej. W usługach, budownictwie oraz handlu detalicznym zdecydowanie mniej znaczącą niż przed rokiem barierą jest zbyt duża konkurencja na rynku (w usługach zarówno firm krajowych jak i zagranicznych)".

Ponadto według urzędu, "mniej odczuwana niż w kwietniu 2017 roku jest także bariera niedostatecznego popytu w usługach, budownictwie i przetwórstwie przemysłowym (zarówno popytu krajowego jak i zagranicznego)".

GUS podał także, że ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS w kwietniu 2018 roku wynosi 108,2 i kształtuje się na poziomie niższym od notowanego przed miesiącem, ale wyższym niż przed rokiem.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock