Pieniądze

Ceny mieszkań w Polsce rosną. Ale są wyjątki

Pieniądze

[object Object]
Bartosz Wyżykowski o wzroście rat kredytówTVN24 BiS
wideo 2/6

Ceny lokali mieszkalnych w drugim kwartale wzrosły o 2 procent kwartał do kwartału - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największe podwyżki zanotowano w województwach kujawsko-pomorskim oraz pomorskim. Ceny lokali spadły natomiast w województwie opolskim.

Jak czytamy w obwieszczeniu, największy wzrost cen w drugim kwartale zanotowano w województwach kujawsko-pomorskim - 6,6 proc. - oraz pomorskim - 5,2 proc. O 0,5 proc. spadły ceny w województwie opolskim, ponadto żadnych zmian nie odnotowano w Wielkopolsce. Na Mazowszu wzrost wyniósł 0,6 proc.

Kryteria wyboru mieszkania

W poniedziałek opublikowano także wyniki raportu ARC Rynek i Opinia, które wskazują, że Polacy, kupując mieszkania, kierują się przede wszystkim jego lokalizacją i ceną. "Cena i lokalizacja mieszkania to najważniejsze kryteria wyboru mieszkania. Obydwa te kryteria w istotny sposób na siebie wpływają" - wynika z zebranych danych. Z kolei trzecim najważniejszym kryterium wyboru jest wielkość mieszkania i liczba pokoi.

Zmiany cen dla lokali mieszkalnych w drugim kwartale 2017 rokuGUS

Z raportu wynika także, że osoby kupujące mieszkania korzystają z rabatów - najpopularniejszy był rabat od całkowitej ceny mieszkania. Jednak blisko połowa osób, które kupiły mieszkanie przyznaje, że nie korzystała z żadnej oferty promocyjnej. Ponadto 84 proc. respondentów, którzy kupili mieszkanie, sprawdzało wiarygodność dewelopera. Najczęściej sprawdzali wiarygodność poprzez dokładne zapoznanie się z treścią umowy (58 proc.) oraz sprawdzanie opinii w internecie, głównie na forach (50 proc.). Z badania wynika, że Polacy na etapie planowania zakupu mieszkania chcą sprawdzić wiarygodności dewelopera na podstawie między innymi prawa własności gruntu, planów zagospodarowania terenu, pozwoleń na budowę do gruntu. Badanie zostało zrealizowane metodą ankiet internetowych Cawi na próbie 510 osób, które kupiły mieszkanie/dom na rynku pierwotnym oraz które zamierzają kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym do końca 2018 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości