Nowe pomysły na wyższe wpływy z VAT-u. Uderzą także handel w internecie

Pieniądze

Prof. Marek Belka o karze za wyłudzenia VATtvn24
wideo 2/5

Walka z patologiami w VAT musi objąć też segment e-commerce - zapowiada wiceminister finansów Paweł Gruza. Resort finansów rozważa wprowadzenie dla internetowego handlu tzw. podzielonej płatności. Sprzedawca będzie mógł dowolnie rozporządzać kwotą netto, ale VAT pozostanie na specjalnym koncie.

Paweł Gruza, wiceminister finansów odpowiedzialny za uszczelnienie systemu podatkowego, zapowiedział wprowadzenie od nowego roku nowych regulacji. Mają one spowodować, ograniczenie "patologii" związanych z wyłudzaniem VAT-u. Projekt ma powstać "bardzo szybko, na początku maja".

Podzielna płatność

Jak zapowiada Gruza, bardzo istotnym elementem zmian będzie mechanizm split payment, czyli podzielonej płatności. To rozwiązanie proponowane w raporcie Komisji Europejskiej sprzed kilku lat. Przedsiębiorca kupujący towary bądź usługi będzie mógł dokonać płatności z wyszczególnioną kwotą VAT, która wpłynie na specjalne subkonto swojego dostawcy. W takim przypadku sprzedawca będzie mógł dowolnie rozporządzać kwotą netto, ale VAT pozostanie na dedykowanym temu koncie. Dostawca, który otrzymał część zapłaty na wydzielone subkonto VAT będzie mógł opłacić z niego należności z tytułu VAT dla swoich dostawców lub do urzędu skarbowego.

- Ta funkcjonalność, którą opracowujemy na poziomie technicznym ze środowiskiem bankowym, gwarantuje maksymalizację płynności firm. Ewentualny uszczerbek płynności zostanie zminimalizowany poprzez umożliwienie przepływu pieniądza z subkont VAT, o ile służą one opłacaniu faktury dostawców - zapewnił wiceminister finansów. Jak dodał, z subkonta podatnik nie będzie mógł regulować inne niż VAT należności wobec fiskusa. - W pierwszej fazie tego nie przewidujemy, nie widzimy takiej potrzeby. Początkowo system będzie dobrowolny, natomiast docelowo chcemy objąć nim branże generujące największe problemy w VAT, czyli te objęte odwrotnym obciążeniem. Rozważamy wnioski derogacyjne do Komisji Europejskiej w tej sprawie - dodał.

Od kiedy nowe regulacje

- Chcemy, by dobrowolny system split payment wszedł w życie 1 stycznia 2018 roku., po czym byłyby do niego sukcesywnie włączane - jako obligatoryjne - poszczególne branże, co będzie uzależnione od zgody Komisji Europejskiej - wyjaśnił Gruza. Jak dodał, ze wstępnych rozmów wynika, że nie będzie szczególnych problemów z uzyskaniem tego typu zgody w Brukseli. Jednocześnie zaznaczył, że "w tym momencie" nie jest rozważane wprowadzenie powszechnej podzielonej płatności.

Handel internetowy

Kolejny obszar dotyczy e-commerce, gdzie ujawniają się duże nieszczelności systemu - nie tylko dotyczące obrotu wewnątrz kraju, ale także związane z napływem towarów np. z Azji.

- Obserwujemy, że dochodzi do nadużywania przepisów celnych czy podatkowych. Łączne kwoty uszczupleń są bardzo istotne, a ponadto nieprawidłowości te zaburzają uczciwą konkurencję na naszym rynku - powiedział.

Zaznaczył, że są "zaawansowane koncepcje, które niedługo znajdą swój wyraz w regulacjach", ale jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach.

- Brytyjczycy myślą o wprowadzeniu split payment w kanale e-commerce, być może my podążymy tą samą drogą - powiedział Gruza.

Wyjaśnił, że w e-commerce niewykluczone jest wprowadzenie split payment w rozliczeniach między firmami, co "będzie można łatwo zaadaptować" w handlu także między firmami a konsumentami.

Pomysły na VAT

Jak zaznacza Gruza, podatek VAT wyłudzany w kraju bardzo szybko jest transferowany za granicę, do jurysdykcji, z których skradzione pieniądze już nie wrócą. Ministerstwo ma mieć "lepsze narzędzia selekcji, które transakcje kontrolować pod kątem udziału w karuzeli VAT i by w razie potrzeby można było zablokować konkretny przelew". Umożliwi to system informatyczny STIR, który ma wejść w życie znacznie wcześniej niż split payment.

Kolejnym etapem kontroli VAT będzie centralna baza faktur.

- W sprawie centralnej bazy faktur jesteśmy na poziomie prac wewnątrz resortu. Staramy się znaleźć kompromis między szybkością wdrożenia zmian, szczelnością systemu i jego kosztami. Chodzi o to, aby utworzenie bazy miało jak najmniejszy negatywny wpływ na przedsiębiorców i całość gospodarki, aby jak najmniej ingerować w procesy fakturowe firm, a efekt uszczelniający i zwiększenie bezpieczeństwa obrotu zostały zmaksymalizowane - zaznaczył wiceminister Gruza.

Jego zdaniem, centralna baza faktur będzie realizowana etapowo w 2018 r. Na warsztacie ministerstwa jest też wprowadzenie kas fiskalnych on-line.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock