TVN24 Biznes | Pieniądze

NBP: rekordowy przyrost gotówki w obiegu

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Sadowski o wzroście rat kredytów hipotecznych
Sadowski o wzroście rat kredytów hipotecznychTVN24, Shutterstock
wideo 2/5
TVN24, ShutterstockSadowski o wzroście rat kredytów hipotecznych

W 2020 roku wartości gotówki w obiegu wzrosła o 34,8 procent, czyli o 83 miliardy złotych, w porównaniu do 2019 roku - podał Narodowy Bank Polski. W opublikowanym raporcie bank centralny dodał też, że jest to rekordowy roczny przyrost.

"Warto podkreślić, że roczny wzrost wartości obiegu w 2019 r. w porównaniu z 2020 r. był czterokrotnie niższy" - napisano w opublikowanym "Raporcie o obrocie gotówkowym w Polsce w 2020 r.", który przygotował NBP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Więcej gotówki w obrocie - dane NBP za 2020

Jak wskazano, zjawisko przyrostu gotówki w obiegu w 2020 r. wynikało nie tylko ze wzrostu poziomu pobrań waluty polskiej z NBP, ale również ze znacznie niższego poziomu jej odprowadzeń do NBP. Bank centralny podał, że wartość banknotów i monet pobranych z NBP w 2020 r. wyniosła 222,8 mld zł i wzrosła o 9,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku, natomiast wartość banknotów i monet odprowadzonych do NBP w 2019 r. wyniosła 139,8 mld zł i zmniejszyła się o 24,1 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

"Wzrost wartości pobrań waluty polskiej z NBP był szczególnie widoczny w okresie marzec–kwiecień 2020 r. (rekordowy poziom 6 mld zł osiągnął 13 marca 2020 r.) oraz na przełomie października i listopada 2020 r." – stwierdzono w raporcie.

4 marca stwierdzono pierwszy w Polsce przypadek COVID-19. Pierwszy zgon osoby zakażonej koronawirusem potwierdzono w Polsce 12 marca. Jesienią 2020 mieliśmy do czynienia z drugą falą pandemii.

Wartość banknotów i monet pobranych oraz odprowadzonych z lub do NBPnbp.pl

Wzrost wartości pieniądza w obiegu

NBP zaznaczył, że w Polsce wzrost wartości pieniądza w obiegu obserwowany jest od lat. W ostatniej dekadzie, tj. w latach 2011–2020, wartość pieniądza gotówkowego w obiegu w stosunku do grudnia 2010 r. wzrosła trzykrotnie, z 102,7 mld zł do 321,5 mld zł. Jednak rok 2020 był na tym tle wyjątkowy.

"Tendencje w zakresie kształtowania się wartości pieniądza gotówkowego w obiegu, wynikające z dotychczas zidentyfikowanych czynników o charakterze fundamentalnym (np. kurs walutowy, PKB, inflacja, stopy procentowe) czy sezonowym (okresy świąteczne, wakacje, początek roku szkolnego itp.), zostały w istotny sposób zaburzone przez wpływ pandemii COVID-19" - oceniono w raporcie.

Zapotrzebowanie na gotówkę

NBP wyliczył, że w 2020 r. relacja wartości obiegu gotówkowego do PKB wyniosła 13,8 proc. i kształtowała się na znacznie wyższym poziomie niż w 2019 r. (10,4 proc.), co stanowi największy wzrost w ciągu ostatniej dekady.

"W obliczu niespotykanego dotąd zapotrzebowania na pieniądz gotówkowy NBP sprostał wyzwaniom rynku, zapewniając sprawne i nieprzerwane zaopatrywanie banków w walutę polską. Bank centralny zacieśnił współpracę z bankami, firmami CIT oraz producentami znaków pieniężnych, a także z powodzeniem dostosował organizację pracy, zaspokajając popyt na pieniądz gotówkowy" – podano w raporcie.

Wartość gotówki w obrocieNBP

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości