Pieniądze

Dell stawia na Chiny. Szykuje się gigantyczna inwestycja

Pieniądze

DellW ciągu najbliższych pięciu lat Dell zainwestuje w Chinach 125 mld dol.

W ciągu najbliższych pięciu lat Dell zainwestuje w Chinach 125 mld dolarów - poinformował w czwartek dyrektor generalny firmy Michael Dell. Zdaniem przedstawicieli trzeciego, co do wielkości producenta komputerów na świecie, inwestycja przełoży się na 175 mld dol. chińskiego importu i eksportu oraz pozwoli na utrzymanie ponad miliona miejsc pracy w Chinach.

Jak przypomina Reuters, już w 2010 roku Dell ogłosił plany inwestycyjne zakładające przeznaczenie 250 mld dol. na zaopatrzenie i inne inwestycje w Chinach w ciągu najbliższych 10 lat. Dell nie potwierdził, że obecne nakłady finansowe stanowią część tej strategii.

"W Chinach, dla Chin"

- Internet jest nowym silnikiem wzrostu gospodarczego w Chinach w przyszłości i ma nieograniczony potencjał - powiedział dyrektor generalny Michael Dell cytowany w oświadczeniu.

- Dell przyjął zasadę "w Chinach, dla Chin" i ściśle zintegruje strategię oddziału w Chinach z tamtejszą polityką krajową - powiedział Dell, jednocześnie dodając, że "spółka nadal będzie rozwijać działania zespołu ds. badań i rozwoju w Chinach".

Dell jest w Chinach od około 20 lat, a tamtejszy rynek jest dla producenta drugim, co do wielkości, poza Stanami Zjednoczonymi. Przed wyjściem z giełdy jego roczna sprzedaż w tym kraju sięgała ok. 5 mld dol.

Zwiększenie działań

Dell nie spoczywa jednak na laurach. W styczniu br., amerykańska korporacja ogłosiła bowiem partnerstwo z państwowym China Electronics Corporation oraz władzami miejskimi w Guiyang.

Marius Haas, prezes firmy Dell ds. rozwiązań dla przedsiębiorstwa, przyznał w rozmowie z agencją Reuters, że nawiązana współpraca była drogą do zwiększenia działań w Chinach, dzięki czemu firma stała się o wiele bardziej agresywna w swej strategii.

Jak wynika z raportu firmy badawczej International Data Corp., Dell zaraz po Lenovo i Hewlett-Packard, był trzecim największym producentem komputerów na świecie w II kwartale br.

Z internetu częściej korzystamy przez smartfony. Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Dell