Szykuje się połączenie w sektorze bankowym. Podpisano umowę

Pieniądze

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/3

Getin Noble Bank oraz Idea Bank podpisały umowę w sprawie współpracy przy analizie i przygotowaniu ich połączenia - podały banki w komunikatach.

Banki podały, że umowa jest "wyrazem wspólnej woli pracy nad analizą potencjalnego połączenia", a jeżeli wyniki analiz wykażą, że połączenie jest zasadne, "określenia wstępnych bazowych warunków połączenia oraz zasad współpracy pomiędzy bankami przy przygotowywaniu i jego implementacji". "Na podstawie umowy banki zobowiązały się dokonać analiz korzyści i kosztów połączenia, w tym synergii kosztowych i sprzedażowych oraz potencjału sprzedażowego połączonych instytucji oraz podjąć takie czynności techniczne jak w szczególności uzgodnienie harmonogramu działań, czy struktury potencjalnego połączenia" - napisano w komunikacie. Dwa tygodnie temu banki informowały, że ich główny akcjonariusz Leszek Czarnecki rozważy opcje konsolidacyjne, obejmujące Getin Noble Bank oraz Idea Bank, jak i inne podmioty znajdujące się w grupach kapitałowych obu banków. Getin Noble Bank informował, że w ramach dokapitalizowania banku gwarantowanego przez głównego akcjonariusza możliwe jest także wprowadzenie do połączonych banków innych inwestorów.

PRZEJĘCIA W SEKTORZE BANKOWYM W 2018 ROKU

Największe banki w Polsce

Getin Noble Bank to dziewiąty największy bank w Polsce, z sumą aktywów na koniec 2017 roku w wysokości ponad 60 mld 259 mln zł. Idea Bank znalazł się poza pierwszą dziesiątką. Suma aktywów przekroczyła 23 mld 95 mln zł. Zdecydowanie największe aktywa zgromadził PKO Bank Polski - 277 mld 784 mln zł. Jest to niezmienny lider pod tym względem. Drugie miejsce w zestawieniu zajął Pekao z aktywami na poziomie 182 mld 77 mln zł. Trzecie miejsce pod względem sumy aktywów przypadło Bankowi Zachodniemu WBK. Bank zgromadził na koniec ubiegłego roku ponad 132 mld 863 mln zł. Tuż za podium uplasował się mBank z sumą aktywów wynoszącą ponad 124 mld 569 mln zł.

Autor: mb//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock