W czasie kampanii wyborczej gazoport był gotowy. Gdy trzeba zapłacić - nie pracuje

Pieniądze

tvn24Pytania o gazoport

Spór o gazoport i podatek. Gdy w kampanii wyborczej trzeba było pochwalić się zakończeniem budowy, gazoport był gotowy. Gdy trzeba zapłacić podatek, gazoport jeszcze nie pracuje. A chodzi o 35 mln zł rocznie. Co zatem musi się stać, by podatek został zapłacony? Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

W grudniu do świnoujskiego portu wpłynął pierwszy gazowiec.

Zdaniem władz Świnoujścia do kasy miasta też powinien już wpłynąć, ale podatek od nieruchomości za gazoport. - Prognozy finansowe, plany wieloletnie uwzględniały te pieniądze - mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

A że nieruchomość spora to i podatek jest nie mały. To aż 35 mln złotych rocznie. - 50 mln zł rocznie wydajemy na inwestycje, więc jeżeli dołożymy 35 mln, to można powiedzieć, że będziemy się rozwijać dwa razy szybciej niż obecnie - dodaje Żmurkiewicz.

Problemów z zagospodarowaniem takiej kwoty raczej nie będzie, bo mieszkańcy mają sporo potrzeb.

Budowa tunelu

Najbardziej palącą sprawą jest budowa tunelu pod Świną. Teraz do Świnoujścia można się dostać bowiem tylko promem.

- Osiągając 35 mln zł, a jeżeli powstanie trzeci zbiornik ok. 45 mln zł, stać by nas było na to, żeby 120 mln zł z budżetu jako wkład własny przekazać Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na realizację tunelu - zapewnia Robert Karelus, rzecznik urzędu miasta w Świnoujściu.

Obiecanych milionów na razie jednak nie widać, bo oficjalnie gazoport nie został jeszcze oddany do użytku. Chociaż w październiku ub.r. oficjalnie otworzyła go ówczesna premier Ewa Kopacz. - To jest historyczny moment. Polska osiągnęła swój cel strategiczny - mówiła.

"Gaz na potrzeby rozruchu"

O uruchomieniu gazoportu nie świadczą też dwa gazowce, które dotarły z dostawą do Świnoujścia. Z oświadczenia zarządzającej gazoportem spółki Gaz-System wynika, że "statki, które do tej pory wpłynęły do gazoportu dostarczyły jedynie gaz na potrzeby rozruchu technicznego".

"Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, które jest warunkiem powstania obowiązku podatkowego, jest jeszcze przed nami" - dodano.

Zdaniem prezydenta Świnoujścia podatek należy się miastu już od teraz. Bo gazoport nie działa tylko teoretycznie. W praktyce prowadzi już normalną działalność.

- Część inwestycji zrealizowanych na terenie gazoportu została zakończona i takie jest nasze stanowisko. Oczekujemy od spółki szczegółowych informacji na ten temat - mówi Żmurkiewicz.

Autor: mb / Źródło: tvn24