TVN24 Biznes | Pieniądze

Czy możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? Uruchomiono kalkulator

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Prezes ZBP o tym, ile osób złożyło wniosek o ustawowe wakacje kredytowe
Prezes ZBP o tym, ile osób złożyło wniosek o ustawowe wakacje kredytoweTVN24
wideo 2/10
TVN24Prezes ZBP o tym, ile osób złożyło wniosek o ustawowe wakacje kredytowe

Kalkulator finansowy ma pomóc w sprawdzeniu, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na uruchomionym przez UOKiK kalkulatorze można także sprawdzić między innymi ratę kredytu hipotecznego po zmianie jego oprocentowania.

Jak przypomina UOKiK, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, spłacające raty kredytu mieszkaniowego, mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Urząd przygotował kalkulator finansowy, który wstępnie określi, komu przysługuje prawo do uzyskania pomocy.

Kalkulator UOKiK

Kalkulator wyliczyć może także orientacyjną wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych, jak również środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie. Zainteresowani powinni wejść na stronę finanse.uokik.gov.pl.

- Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Przygotowaliśmy dodatkową opcję sprawdzenia, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - powiedział cytowany w informacji prasowej prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wyjaśnił, w sytuacji dynamicznych zmian oprocentowania kredytu hipotecznego, który zostaje zaciągnięty na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty - "warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na możliwe większe obciążenia, sprawdzić oszczędności z tytułu ewentualnej nadpłaty oraz zweryfikować, jaką pomoc w spłacie kredytu można uzyskać".

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

UOKiK wyjaśnia, że ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe, zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu (nawet do 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat) lub zwrotna pożyczka na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł).

W ramach FWK można ubiegać się również o promesę (przyrzeczenie udzielenia pożyczki na spłatę zadłużenia) po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania. Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów oraz stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wniosek o udzielenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy złożyć bezpośrednio w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Pomocy indywidualnej w sprawach kredytu udziela Rzecznik Finansowy, a w przypadku wątpliwości dotyczących możliwości skorzystania z Funduszu - Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości