"Frankowicze" wciąż są na plusie. Bankowi oddali mniej niż osoby, które wzięły kredyt w złotówkach

Pieniądze

TVN24 BiSJak przygotować się na wyższe raty kredytu? Radzą eksperci

Skok kursu franka oznacza drastyczną podwyżkę comiesięcznej raty kredytu hipotecznego. Ale po przeliczeniu okazuje się, że zadłużeni w szwajcarskiej walucie przez kilka lat płacili znacznie niższe raty w porównaniu do tych zadłużonych w złotym. Porównując dwa kredyty zaciągnięte na początku lipca 2007 roku na kwotę 300 tys. złotych widać, że do kwietnia 2013 roku to zadłużeni w złotym co miesiąc płacili więcej. W sumie przez ponad siedem lat zadłużeni w szwajcarskiej walucie wydali na obsługę kredytu prawie 143 tysiące złotych. Spłacający kredyt w krajowej walucie - wydali o 12 tysięcy złotych więcej, niż tzw. "frankowicze".

Oglądaj raport specjalny o sytuacji z drogim frankiem. Tylko w TVN24 Biznes i Świat.

Jest ich ponad pół miliona - tak zwani "frankowicze", czyli Polacy, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim. To oni najmocniej odczuli wczorajszą zaskakującą decyzję centralnego banku Szwajcarii. My porównujemy, jak zmieniały się raty osób zadłużonych we frankach w stosunku do rat Polaków, którzy kredyt zaciągnęli w złotówkach.

Jakie raty?

Założyliśmy, że kredyt na 30 lat w wysokości 300 tys. zł wzięliśmy na początku lipca 2007 roku. Marża w PLN to 1 proc, a w CHF 1,3 proc. Przyjęliśmy, że bank aktualizuje oprocentowanie w kwartałach kalendarzowych. Wówczas za jednego franka trzeba było zapłacić zaledwie 2,27 zł. Na początku lipca rata za kredyt we frankach wynosiła 1,504,48 zł, natomiast rata za kredyt w złotówkach wynosiła 1,730,76 zł.

PORÓWNANIE RAT WE FRANKACH I ZŁOTÓWKACH

Po raz pierwszy rata kredytu we frankach była wyższa od kredytu złotówkowego w sierpniu i wrześniu 2011 roku. Rata w CHF wynosiła wówczas odpowiednio: 1,741,91 zł i 1,767,92, a rata w PLN w obu przypadkach wyniosła 1,741,42 zł. Począwszy od kwietnia 2013 roku aż do dnia dzisiejszego frankowicze płacą większą ratę od osób, którzy zadłużyli się w złotówkach. W związku z silnym umocnieniem się franka (szwajcarska waluta kosztowała w piątek nawet 4,36 zł) dzisiejsza rata we frankach przekroczyła 2 tys. zł i wynosi 2,013,12 zł. podczas gdy rata kredytu złotówkowego to 1,338,68 zł.

Wciąż się opłaca

Jeżeli jednak zsumujemy wszystkie raty w obydwu walutach to okaże się, że frankowicze wciąż są na plusie w stosunku do tych, którzy zaciągnęli kredyt w PLN.

Suma wszystkich rat we frankach to 142,820,86 zł a suma wszystkich rat w złotówkach to 154,586,87. Oznacza to, że osoby, które zadłużyły się we frankach oddały bankowi do tej pory o 11,766 zł mniej od osób posiadających kredyty w naszej walucie.

Cios w portfel

Gwałtowny wzrost ceny franka to ból głowy dla kredytobiorców. W Polsce jest prawie milion osób, które zadłużyły się w szwajcarskiej walucie. Według najświeższych dostępnych danych zebranych przez Biuro Informacji Kredytowej w październiku było 566 tys. umów na kredyt we franku.

Większa liczba kredytobiorców, niż umów kredytowych oznacza, że wiele pożyczek zaciągały wspólnie dwie osoby.

Liczba kredytów we franku stanowi prawie jedną trzecią wszystkich zaciągniętych na zakup mieszkania lub domu.

Kwota zadłużenia to 334 mld zł. 40 proc. z tej sumy to dług we franku, którego wartość z dnia na dzień skoczyła o ponad 30 mld zł.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: