Przegląd prasy: Banki zapłacą więcej za franki? Pomysł z podwyżką podatków

Pieniądze

ShutterstockRząd przygotowuje kolejne propozycje ws. frankowiczów

Rząd pracuje nad kolejnymi pomysłami pomocy frankowiczom. Jedną z rozważanych opcji jest nałożenie wyższego podatku na banki pożyczające w walucie, co miałoby wymusić szybsze pozbywanie się kredytów frankowych - informuje "Puls Biznesu".

- Jedną z rekomendacji wypracowanych w ramach Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) jest wyższa stawka podatku od aktywów w walutach obcych. Bez zmian pozostałaby stawka dla aktywów złotowych - mówi informator gazety z Ministerstwa Finansów (MF).

Przewalutowanie kredytów

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda już w kampanii wyborczej obiecał, że przygotuje przepisy, które wymuszą przewalutowanie frankowych kredytów po kursie ich zaciągnięcia. Pomysł wpędziłby jednak w problemy większość sektora, bo koszt dla banków oszacowano na nawet kilkadziesiąt miliardów złotych, więc po kilku miesiącach straszenia projekt trafił do kosza.

W połowie roku pomocną dłoń do głowy państwa wyciągnął Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Bank centralny z Kancelarią Prezydenta zaproponowali zwrot części spreadów, które zdaniem jego autorów były zbyt wysokie. Prezydencki projekt trafił do parlamentu na początku sierpnia, ale do tej pory doczekał się zaledwie skierowania do sejmowej komisji.

Mimo że nie wprowadzono w życie jednego rozwiązania, nad kolejnymi pomysłami pomocy frankowiczom wciąż pracuje jednak specjalny zespół ds. ryzyka walutowych kredytów mieszkaniowych, który powstał w ramach KSF. W jego skład weszli przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz resortu finansów.

Z ustaleń gazety wynika, że pomysł wyższej stawki podatku bankowego dla aktywów to jedna z poważniej rozważanych przez niego opcji.

- Takie rozwiązanie ma poparcie szefów NBP i KNF. Jednak kluczowe jest przekonanie do pomysłu Mateusza Morawieckiego - twierdzi informator "Pulsu Biznesu", zwracając uwagę, że wicepremier podkreślał niedawno, że chciałby, aby banki jak najszybciej pozbywały się portfeli kredytów w walucie.

Autor: mb//bgr / Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: