Zasiłek macierzyński. Sprawdź, ile pieniędzy ci przysługuje

Pieniądze

TVN24BiS /"Biznes dla ludzi", 28.01 - cz. 2

W "Biznesie dla Ludzi" wraz z ekspertem wyjaśnialiśmy, jak forma zatrudnienia może wpłynąć na wysokość zasiłku macierzyńskiego

1. Umowa o pracę, minimalne wynagrodzenie Przy zatrudnieniu o umowie o pracę i przy minimalnym wynagrodzeniu (1850 zł brutto), zasiłek macierzyński wyniesie 1309 zł. - Należy pamiętać, że kwotę taką będzie otrzymywać przez okres 26 tygodni. Następnie kwota ta zostanie zredukowana do 60 proc. wynagrodzenia, jeżeli matka lub ojciec dziecka zdecydują się na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego. Jeżeli natomiast od razu zdecyduje się, aby zostać z dzieckiem przez 12 miesięcy to będzie otrzymywać 80 proc. tej kwoty czyli ok. 1047 zł. - tłumaczy adwokat Edyta Defańska-Czujko. Każda wyższa kwota wynagrodzenia zapisana w umowie o pracę będzie powodowała wyższą kwotę wypłaty zasiłku. Do podstawy wlicza się średnie miesięcznie wynagrodzenie z okresu 12 miesięcy. 2. Początkujący przedsiębiorca (ZUS preferencyjny) Zasiłek macierzyński dla początkującego przedsiębiorcy (przy składkach wynoszących 465 zł), o ile nie świadczy usług dla poprzedniego pracodawcy, wyniesie 392 zł. - Proszę pamiętać, że zawsze w przypadku kwoty niższej niż 1000 zł nastąpi wyrównanie do 1000 zł. Oznacza to, że zasiłek macierzyński nigdy nie będzie niższy niż 1000 zł. Wyrównanie następuje z budżetu państwa - wyjaśnia Defańska-Czujko. 3. Przedsiębiorca z ponad dwuletnim stażem (ZUS podstawowy) Jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą dłużej niż dwa lata (minimalne składki wynoszą 1121 zł) zasiłek macierzyński, przy założeniu, że będziemy otrzymywać go w całości przez 26 tygodni, wyniesie 1432 zł netto. 4. Przedsiębiorca (ZUS podwyższony) W przypadku samozatrudnienia maksymalna kwota składek wynosi 3752 zł. Przy takich składkach otrzymamy maksymalny zasiłek macierzyński w wysokości 6885 zł.

- Musimy jednak pamiętać, że aby otrzymać maksymalny zasiłek musimy odprowadzać składkę z najwyższej podstawy przez okres 12 miesięcy. Do tej pory wystarczyło odprowadzić taką składkę raz i otrzymywaliśmy ten maksymalny zasiłek, ale teraz zmieniły się zasady obliczania podstawy zasiłku macierzyńskiego dla ubezpieczonych, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe krócej niż 12 miesięcy - tłumaczyła gość "Biznesu dla Ludzi".

SPRAWDŹ AKTUALNE STAWKI ZUS

Trzeba przypomnieć, że od 2016 r. także rodzice, którym do tej pory nie przysługiwały zasiłki - bezrobotni, pracujący na umowach śmieciowych, studenci - dostaną przez rok 1000 zł miesięcznie specjalnego świadczenia.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.20.

Autor: ToL//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)