Przegląd prasy: Przedsiębiorcy i naukowcy - współpracują, bo muszą

Pieniądze

TVN24Polskie firmy nie chcą współpracować z naukowacami

Większość przedsiębiorców zwraca się do naukowców z ofertą kooperacji tylko wtedy, gdy jest to konieczne do uzyskania dotacji – donosi "Puls Biznesu".

Komisja Europejska w nowym rozdaniu funduszy postanowiła położyć większy nacisk na współpracę naukowców i przedsiębiorców. Tymczasem badania wykonane przez Deloitte wskazują, że polskie firmy najchętniej realizowałyby projekty samodzielnie. 68 proc. przepytanych przedsiębiorców współpracuje z naukowcami, bo jest to niezbędne do przeprowadzenia projektów badawczych.

W Polsce trend odwrotny do zachodniego

Połowa respondentów mówi, że "jest to konieczne do aplikowania o wsparcie", a 41 proc. motywuje swoją decyzję o kooperacji chęcią otrzymania większych funduszy. Jeśli nie byłoby dotacyjnego impulsu, wielu z nich omijałoby jednostki naukowe szerokim łukiem. - Odsetek firm współpracujących z innymi podmiotami przy projektach B+R w ubiegłym roku mocno spadł. Co ciekawe, to trend odwrotny to tego, który obserwujemy w najbardziej rozwiniętych gospodarkach opartych na wiedzy - mówi Magdalena Burnat-Mikosz, partner zarządzająca z Deloitte.

Autor: ag / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24