Bankomaty, przelewy, prowadzenie kont. Festiwal podwyżek w bankach

tvn24.plBanki przygotowały podwyżki

Opłaty wyższe nawet o 100-200 proc., złotówki oddawane za przelewy między rachunkami jednego banku, ograniczenia w bezpłatnym korzystaniu z bankomatów. Od 1 lutego i 1 marca na Polaków spadnie lawina podwyżek. Sprawdź, za co zapłacisz więcej.

Od 16 stycznia nowy cennik obowiązuje już klientów firmowych banku Deutsche Bank. Najbardziej odczuwalna jest opłata za prowadzenie rachunków dodatkowych dla posiadaczy pakietów db S, db M, db L i db XL. Jej wartość wzrosła z 5 do 20 zł.

Klienci korzystający z konta dbNET Biznes płacą za nią natomiast 10 zł zamiast 4,99 zł. Ponadto, Deutsche Bank podniósł także opłaty za przelewy elektroniczne i opłaty warunkowe za karty.

Irytujące opłaty bankowe. Jak się ich ustrzec? Rozmowa z Jarosławem Sadowskim z Expandera (22.09.2016):

Irytujące opłaty bankowe. Jak się ich ustrzec?
Irytujące opłaty bankowe. Jak się ich ustrzec?

Wyższa prowizja za bankomaty

Od 1 lutego podwyżki odczują także klienci Banku Pocztowego. Ma to związek m.in. z ograniczeniem sieci darmowych bankomatów. Wypłacanie gotówki z bankomatów PKO Banku Polskiego i Banku Zachodniego WBK będzie obciążone prowizją w wysokości 5 zł. Bank Pocztowy chce w ten sposób zachęcić swoich klientów do dokonywania wypłat z POS-ów zainstalowanych w placówkach pocztowych. Takie transakcje będą darmowe. Ci klienci, którzy chcą dokonywać darmowych wypłat we wszystkich bankomatach w Polsce muszą wykupić abonament w wysokości 5 zł.

Zmiany w korzystaniu z bankomatów zapowiedział również mBank. Od 1 lutego 2017 roku za każdą wypłatę poniżej sumy 100 zł klienci muszą płacić 1,30 zł. Właściciele kont eKonto i eKonto dla Młodych, aby uniknąć opłaty, będą musieli wypłacić z bankomatu co najmniej 50 zł. Nadal obowiązywać będą natomiast darmowe wypłaty dokonywane poprzez aplikację mobilną Blik oraz poprzez cash back w sieciach Żabka, Carrefour, Saturn i Media Markt.

Zmiany w cenniku wprowadza również ING Bank Śląski. Od 1 marca osoby, które dokonują transakcji w oddziałach będą mieli do dyspozycji tylko jedną bezpłatną wpłatę lub wypłatę. Za każdą następną trzeba zapłacić 9 zł. Ta sama zasada będzie dotyczyć przelewów wykonywanych w oddziale z Konta Komfort: pierwszy będzie bezpłatny, a każdy następny będzie kosztować 9 zł. Bank obniża za to prowizję za wypłatę gotówki z bankomatów za granicą do 3 proc.

Droższe przelewy

Na spore zmiany w cenniku powinni przygotować się także klienci banku Citi Handlowy. 1 marca wzrosną opłaty za zlecanie przelewów przez telefon lub w oddziale banku (z 10 do 20 zł) oraz za pobieranie gotówki z "obcego" bankomatu. (z 5 do 7 zł). Wzrośnie także opłata za kartę (z 5 do 8 zł) oraz wartość przelewu wewnętrznego (z 4 do 12 zł) i zewnętrznego (z 8 do 16 zł) zlecanych przez infolinię.

Zmiany w tabeli prowizji i opłat zapowiedział tez Alior Bank. Od 27 marca jego klienci zapłacą więcej za prowadzenie kont i wypłaty z bankomatów. Zmiany dotyczą również osób, które posiadają konta w przejętym przez Alior Banku BPH. Do najważniejszych zmian należą: zmiana opłaty za prowadzenie rachunku Konto Alior Rachunki Bez Opłat oraz Konto Alior Rachunki Bez Opłat Plus z 6 zł na 8 zł, a także za kartę do Konta Internetowego z 4 zł na 6 zł miesięcznie (nadal z opłaty zwolnione będą osoby, które w danym miesiącu wykonają transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 100 zł). W przypadku Konta Rozsądnego zmodyfikowany zostanie cashback - z 3 proc. do poziomu 1,5 proc., jednak kwoty maksymalne miesięcznej oraz rocznej wysokości zwrotu (odpowiednio 50 zł i 400 zł) zostaną utrzymane. Dla wszystkich rachunków zmianie ulegną również opłaty za wypłatę gotówki w krajowych bankomatach sieci Planet Cash oraz innych niż Euronet – z 3 zł na 5 zł. Alior Bank wprowadza też prowizję w wysokości 2 proc. za przewalutowanie transakcji zagranicznej dokonanej kartą Visa. Warto zaznaczyć, że nowe opłaty już teraz obowiązują osoby, które będą chciały założyć konto w Alior Banku.

Autor: ToL/adso / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości