Pieniądze

Ponad 4 mln zł premii dla pracownika od Facebooka. Bo to się opłaca

Pieniądze

ShutterstockPracownicy brytyjskiego oddziału Facebooka otrzymają rekordowe nagrody

280 mln funtów, czyli prawie 1,7 mld złotych premii. Tyle w ciągu najbliższych trzech lat Facebook wypłaci pracownikom swojego brytyjskiego oddziału - poinformował "The Sunday Times".

Jednak za tym szczodrym gestem kryje się rachunek ekonomiczny. W ten sposób amerykański gigant chce obniżyć wysokość podatku, który musi zapłacić ministerstwu skarbu na Wyspach. Rekordowe nagrody, średnio 775 tysięcy funtów (ponad 4,3 mln złotych) dla pracownika, zostaną bowiem zaliczone jako wpłaty na rzecz brytyjskiego podatnika.

Zmiana struktury finansowej

Informacja podana przez gazetę pojawia się zaledwie kilka dni od ogłoszenia zmian struktury finansowej, która przez lata pozwalała na unikanie płacenia podatków przez Facebooka.

W piątek gigant poinformował bowiem, że od kwietnia "sprzedaż dokonywana przez brytyjski zespół firmy będzie rozliczana w Wielkiej Brytanii, a nie w Irlandii", by jak tłumaczono "zapewnić przejrzystość operacji".

W ubiegłym roku brytyjski oddział firmy zapłacił zaledwie 4237 funtów podatku, o 1000 funtów mniej niż wysokość daniny odprowadzanej przez przeciętnego pracującego Brytyjczyka.

To jednak ostatni taki rok.

Według prognoz BBC począwszy bowiem od 2017 roku Facebook do brytyjskiego budżetu wpłaci miliony funtów, przy czym roczne zyski firmy z Doliny Krzemowej wynoszą w Wielkiej Brytanii ponad 2,8 mld funtów.

Autor: mb//km / Źródło: The Sunday Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock