Ceny prądu w krajach Unii Europejskiej. Zobacz, jak wypadła Polska

Pieniądze

Ekspert o możliwych podwyżkach cen prąduTVN24 BiS
wideo 2/5

Ceny energii elektrycznej w gospodarstwach domowych Unii Europejskiej w 2017 roku były najwyższe w Belgii, gdzie sięgały średnio 28 eurocentów za kilowatogodzinę. Najniższe ceny w ubiegłym roku obowiązywały w Bułgarii, gdzie kilowatogodzina kosztowała średnio 10 eurocentów. W Polsce było to około 15 eurocentów - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Ceny energii elektrycznej i gazu w UE mogą się różnić w zależności od podaży i popytu w danym momencie, kosztów sieci i warunków pogodowych.

Polska w środku stawki

Spośród 24 państw członkowskich, które dostarczyły dane europejskiemu urzędowi statystycznemu, ceny energii elektrycznej za kilowatogodzinę w gospodarstwach domowych wahały się w granicach od 10 eurocentów (Bułgaria) do 28 eurocentów (Belgia). W zdecydowanej większości krajów wahały się w granicach od 10 do 20 eurocentów za kilowatogodzinę. W Polsce było to 15 eurocentów. Porównywalne ceny jak nad Wisłą, choć nieco niższe, były w Czechach i na Słowacji. Nieco wyższe, przekraczające 15 eurocentów, w Holandii i Luksemburgu.

Ceny gazu w UE

Eurostat podał również ceny gazu ziemnego w gospodarstwach domowych państw UE. Ceny za kilowatogodzinę błękitnego paliwa były niższe niż ceny energii elektrycznej. W ubiegłym roku wahały się w granicach od 3 eurocentów (Rumunia) do 12 eurocentów (Szwecja).

W większości z 21 państw członkowskich, które dostarczyły dane do Eurostatu, cena ta nie przekraczała 8 eurocentów za kilowatogodzinę. W Polsce było to nieco poniżej 5 eurocentów.

Autor: mb//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock